Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 11 sierpnia 2020 na terenie gminy Frikat (Algieria), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 272 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 19. co do wielkości pożar w regionie Tizi Ouzou od 2016 roku (spośród 46 z własną stroną). Algieria, 2020: 107. miejsce na 236.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 11 sie 2020 do 15 sie 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 34 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 sierpnia 2020; detekcje tego dnia: 3.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 28.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,7 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 11 sierpnia 2020; porywy 44 km/h w dniu 15 sierpnia 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-08-11 | 3 | 103 | 38,7 | 21,2 | 16 | 16,6 | 43,2 | 0 | 64,4 | extremo | 1 |
| 2020-08-12 | 13 | 92 | 35,9 | 27,5 | 22 | 18,6 | 42,8 | 0,4 | 61,2 | extremo | 1 |
| 2020-08-13 | 0 | 0 | 35 | 24,9 | 30 | 14,9 | 37,1 | 0,4 | 44,4 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-14 | 0 | 0 | 36 | 23,3 | 26 | 13,1 | 34,9 | 1,3 | 42,6 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-15 | 0 | 0 | 35,5 | 24,5 | 30 | 16,5 | 44,3 | 1 | 28,7 | alto | 1 |
| 2020-08-16 | 0 | 0 | 32,6 | 22,7 | 35 | 14,8 | 36,7 | 0,1 | 27,1 | alto | 0 |
| 2020-08-17 | 0 | 0 | 32,1 | 20,5 | 24 | 14 | 39,2 | 0 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-18 | 0 | 0 | 32,8 | 19 | 25 | 14,2 | 38,9 | 0 | 47 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-19 | 0 | 0 | 36,7 | 21,9 | 26 | 12,2 | 35,6 | 0 | 42,4 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-20 | 0 | 0 | 38,3 | 23,3 | 21 | 13 | 37,1 | 0 | 44,9 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-21 | 0 | 0 | 37,2 | 25,1 | 29 | 14,7 | 39,6 | 0 | 47,3 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-22 | 0 | 0 | 35,7 | 24 | 27 | 12,5 | 34,6 | 0 | 51,2 | extremo | 0 |
| 2020-08-23 | 0 | 0 | 33,8 | 21,9 | 34 | 13,7 | 36 | 0 | 45 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-24 | 0 | 0 | 32,5 | 21,8 | 35 | 15,5 | 40,7 | 0 | 41,9 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-25 | 0 | 0 | 35,7 | 18,8 | 23 | 15,5 | 43,6 | 0 | 47,4 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 28.
Żaden wcześniejszy obrys nie pokrywa się z tym pożarem od 2016 roku, kiedy zaczyna się zapis satelitarny.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 sie | 38,7 °C | 16 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 64 |
| 12 sie | 35,9 °C | 22 % | 43 km/h | 0,4 mm | Ekstremalne 61 |
| 13 sie | 35,0 °C | 30 % | 37 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 14 sie | 36,0 °C | 26 % | 35 km/h | 1,3 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 15 sie | 35,5 °C | 30 % | 44 km/h | 1,0 mm | Wysokie 29 |
| 16 sie po | 32,6 °C | 35 % | 37 km/h | 0,1 mm | Wysokie 27 |
| 17 sie po | 32,1 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 18 sie po | 32,8 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 19 sie po | 36,7 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 20 sie po | 38,3 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 21 sie po | 37,2 °C | 29 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 22 sie po | 35,7 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 23 sie po | 33,8 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 24 sie po | 32,5 °C | 35 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 25 sie po | 35,7 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
Zaczął się przy FWI 64,4 i minimalnej wilgotności 16 %; wcześniej: 28 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 18.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,2 mm, 1 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,4 mm, 22 lip.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (272 ha przy medianie 330 ha) i trwał 5 dni (mediana: 3 dni).
W 8 z 18 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 15 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 10 z 18, z medianą 1,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
16 sierpnia 2020 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 19 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 14 · 1021 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.