Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 11 mar 2024 – 21 mar 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 11 marca 2024 na terenie gminy Formosa (Argentyna), a satelity rejestrowały ogień przez 11 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 23 802 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 5. co do wielkości pożar w regionie Formosa od 2016 roku (spośród 587 z własną stroną). Argentyna, 2024: 4. miejsce na 140.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 11 mar 2024 do 21 mar 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 319 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 15 marca 2024; detekcje tego dnia: 181.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 41,3 °C i minimalna wilgotność 37 % w dniu 16 marca 2024; porywy 53 km/h w dniu 20 marca 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-03-11 | 19 | 43 | 39 | 27,7 | 37 | 20,5 | 39,2 | 0 | 26,5 | alto | 1 |
| 2024-03-12 | 16 | 264 | 39,6 | 27,7 | 36 | 21,8 | 40,7 | 0 | 29,2 | alto | 1 |
| 2024-03-13 | 54 | 433 | 39,9 | 28,1 | 35 | 22,8 | 44,3 | 0 | 31,5 | alto | 1 |
| 2024-03-14 | 96 | 1 113 | 40,9 | 29,4 | 33 | 24,5 | 44,3 | 0 | 35,6 | alto | 1 |
| 2024-03-15 | 181 | 3 666 | 39 | 30,2 | 40 | 24,7 | 47,2 | 0 | 36,6 | alto | 1 |
| 2024-03-16 | 214 | 3 382 | 41,3 | 28,7 | 37 | 27,5 | 46,8 | 0 | 40,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-17 | 106 | 678 | 33,9 | 24,9 | 51 | 24,6 | 44,3 | 0,4 | 29,6 | alto | 1 |
| 2024-03-18 | 53 | 1 464 | 38,7 | 24,9 | 39 | 23,5 | 48,2 | 0,1 | 32,6 | alto | 1 |
| 2024-03-19 | 91 | 861 | 39,9 | 29,1 | 35 | 26,2 | 41,4 | 0 | 38,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-20 | 55 | 655 | 40,3 | 28,5 | 32 | 30,7 | 52,6 | 0 | 46,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-03-21 | 4 | 17 | 33,1 | 21,1 | 49 | 27,4 | 43,9 | 11,5 | 7,7 | bajo | 1 |
| 2024-03-22 | 0 | 0 | 26,4 | 18,5 | 57 | 22,9 | 41 | 0 | 12,4 | moderado | 0 |
| 2024-03-23 | 0 | 0 | 30,5 | 17,6 | 60 | 14,8 | 24,8 | 0,1 | 12 | moderado | 0 |
| 2024-03-24 | 0 | 0 | 32,7 | 22,4 | 51 | 15,1 | 30,2 | 0 | 15,6 | moderado | 0 |
| 2024-03-25 | 0 | 0 | 33,5 | 22,2 | 40 | 17,1 | 31 | 0 | 21,3 | alto | 0 |
| 2024-03-26 | 0 | 0 | 33,6 | 21,2 | 40 | 13,9 | 24,5 | 0 | 20,6 | moderado | 0 |
| 2024-03-27 | 0 | 0 | 35,1 | 21,3 | 43 | 12,8 | 22,3 | 0 | 20,6 | moderado | 0 |
| 2024-03-28 | 0 | 0 | 35,6 | 24,1 | 43 | 15 | 27 | 0,1 | 22,4 | alto | 0 |
| 2024-03-29 | 0 | 0 | 36,1 | 22,6 | 36 | 13,8 | 27,7 | 0 | 24,6 | alto | 0 |
| 2024-03-30 | 0 | 0 | 37,1 | 23,8 | 37 | 16 | 31 | 0 | 26,8 | alto | 0 |
| 2024-03-31 | 0 | 0 | 36,8 | 24,1 | 43 | 16 | 29,2 | 0 | 27,4 | alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2.
70% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 597 ha w 2016 r., 1 548 ha w 2017 r., 2 512 ha w 2018 r., 2 034 ha w 2019 r., 11 680 ha w 2020 r., 3 168 ha w 2021 r., 9 201 ha w 2022 r., 774 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 16 780 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 mar | 39,0 °C | 37 % | 39 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 12 mar | 39,6 °C | 36 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 13 mar | 39,9 °C | 35 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 14 mar | 40,9 °C | 33 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 15 mar | 39,0 °C | 40 % | 47 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 16 mar | 41,3 °C | 37 % | 47 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 17 mar | 33,9 °C | 51 % | 44 km/h | 0,4 mm | Wysokie 30 |
| 18 mar | 38,7 °C | 39 % | 48 km/h | 0,1 mm | Wysokie 33 |
| 19 mar | 39,9 °C | 35 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 20 mar | 40,3 °C | 32 % | 53 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 21 mar | 33,1 °C | 49 % | 44 km/h | 11,5 mm | Niskie 8 |
| 22 mar po | 26,4 °C | 57 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 23 mar po | 30,5 °C | 60 % | 25 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 12 |
| 24 mar po | 32,7 °C | 51 % | 30 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 25 mar po | 33,5 °C | 40 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 21 |
| 26 mar po | 33,6 °C | 40 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 27 mar po | 35,1 °C | 43 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 21 |
| 28 mar po | 35,6 °C | 43 % | 27 km/h | 0,1 mm | Wysokie 22 |
| 29 mar po | 36,1 °C | 36 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 30 mar po | 37,1 °C | 37 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 31 mar po | 36,8 °C | 43 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
Zaczął się przy FWI 26,5 i minimalnej wilgotności 37 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 42.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 5,7 mm, 14 wrz.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 18,1 mm, 12 maj.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 26 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 22,5 mm, 2 sty.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 26 sty.
Był 12,2 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 11 dni (mediana: 6 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 42 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 1 z 42 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 5,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 41 z 42, z medianą 5,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
17 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 72 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 41, czyli 2,7 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 911 · 100 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.