Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 27 sie 2023 – 13 wrz 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 27 sierpnia 2023 na terenie gminy Cook (Australia), a satelity rejestrowały ogień przez 18 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 9 227 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Ten wpis to prawdopodobnie pożar sawanny w tropikalnej północnej Australii, a nie pożar buszu taki jak na południu kraju. Na sawannach i trawiastych terenach północy co roku płonie wiele milionów hektarów: znaczna część to celowe wypalanie na początku pory suchej (tradycyjne zarządzanie ogniem, parki i farmy bydła), a reszta to pożary traw, które wracają w to samo miejsce co kilka lat. To nasze przypuszczenie, oparte na lokalizacji; nie zostało potwierdzone. Dlatego nie jest on uwzględniany w rankingach pożarów lasów.
Propozycje: Cook · 2019Cook · 2018Cook · 2019Cook · 2023
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 27 sie 2023 do 13 wrz 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 236 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 3 września 2023; detekcje tego dnia: 56.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 12.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 30,8 °C i minimalna wilgotność 57 % w dniu 8 września 2023; porywy 73 km/h w dniu 10 września 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-08-27 | 1 | 1 | 29,2 | 22,7 | 49 | 29,7 | 64,1 | 0 | 28,8 | alto | 1 |
| 2023-08-28 | 3 | 30 | 28,6 | 22,8 | 44 | 29,7 | 62,6 | 0 | 30,2 | alto | 1 |
| 2023-08-29 | 5 | 27 | 28,5 | 21 | 53 | 24,3 | 53,6 | 0 | 26,7 | alto | 1 |
| 2023-08-30 | 3 | 33 | 29,3 | 20 | 41 | 19,4 | 45 | 0 | 25,2 | alto | 1 |
| 2023-08-31 | 7 | 170 | 29,4 | 17,8 | 39 | 16,6 | 40,3 | 0 | 24,6 | alto | 1 |
| 2023-09-01 | 14 | 126 | 29 | 15,7 | 44 | 17,7 | 41,8 | 0 | 25,7 | alto | 1 |
| 2023-09-02 | 43 | 226 | 28,3 | 17,4 | 47 | 21,1 | 49 | 0 | 28,2 | alto | 1 |
| 2023-09-03 | 56 | 1 209 | 28,6 | 19 | 45 | 23,6 | 51,5 | 0 | 30,4 | alto | 1 |
| 2023-09-04 | 99 | 1 020 | 28,9 | 17,9 | 45 | 19,4 | 46,1 | 0 | 27,7 | alto | 1 |
| 2023-09-05 | 99 | 815 | 29,1 | 18 | 45 | 20,6 | 47,9 | 0 | 28,9 | alto | 1 |
| 2023-09-06 | 30 | 302 | 29,8 | 20,2 | 56 | 24,7 | 50,4 | 0,1 | 28,3 | alto | 1 |
| 2023-09-07 | 0 | 0 | 29,4 | 23,1 | 66 | 27,7 | 58,3 | 1,2 | 16,6 | moderado | 1 |
| 2023-09-08 | 1 | 1 | 30,8 | 24,6 | 57 | 26,8 | 58,3 | 0,3 | 23,7 | alto | 1 |
| 2023-09-09 | 16 | 116 | 30,3 | 24 | 58 | 31,1 | 66,6 | 0 | 27,7 | alto | 1 |
| 2023-09-10 | 34 | 169 | 29,2 | 24,1 | 56 | 34,2 | 73,4 | 0 | 30,7 | alto | 1 |
| 2023-09-11 | 38 | 504 | 29,3 | 22,4 | 45 | 30,2 | 66,2 | 0 | 33 | alto | 1 |
| 2023-09-12 | 7 | 86 | 27,9 | 22,2 | 56 | 31,9 | 70,2 | 0 | 33,6 | alto | 1 |
| 2023-09-13 | 18 | 731 | 28,4 | 22,2 | 55 | 29,2 | 64,8 | 0,3 | 31,7 | alto | 1 |
| 2023-09-14 | 45 | 245 | 28,4 | 22,5 | 50 | 31,4 | 69,1 | 0 | 33,8 | alto | 0 |
| 2023-09-15 | 0 | 0 | 29,1 | 21,4 | 39 | 28,7 | 59,8 | 0 | 35,9 | alto | 0 |
| 2023-09-16 | 0 | 0 | 29,2 | 21,8 | 40 | 24,9 | 55,8 | 0,2 | 33,1 | alto | 0 |
| 2023-09-17 | 0 | 0 | 27,7 | 21,3 | 56 | 24,6 | 56,5 | 0,8 | 22,6 | alto | 0 |
| 2023-09-18 | 0 | 0 | 29,9 | 19,5 | 49 | 22,1 | 49,7 | 0,8 | 23,3 | alto | 0 |
| 2023-09-19 | 0 | 0 | 29,7 | 21,9 | 52 | 24,7 | 55,4 | 0,9 | 23,3 | alto | 0 |
| 2023-09-20 | 0 | 0 | 28,9 | 22,3 | 66 | 24 | 51,1 | 1,4 | 13,7 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 12. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,4 mm, 20 wrz.
75% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 731 ha w 2016 r., 1 457 ha w 2018 r., 4 810 ha w 2019 r., 678 ha w 2020 r., 773 ha w 2021 r., 17 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 6 949 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Silny wiatr: 20 % powierzchni (Australia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 sie | 29,2 °C | 49 % | 64 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 28 sie | 28,6 °C | 44 % | 63 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 29 sie | 28,5 °C | 53 % | 54 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 30 sie | 29,3 °C | 41 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 31 sie | 29,4 °C | 39 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 1 wrz | 29,0 °C | 44 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 2 wrz | 28,3 °C | 47 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 3 wrz | 28,6 °C | 45 % | 52 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 4 wrz | 28,9 °C | 45 % | 46 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 5 wrz | 29,1 °C | 45 % | 48 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 6 wrz | 29,8 °C | 56 % | 50 km/h | 0,1 mm | Wysokie 28 |
| 7 wrz | 29,4 °C | 66 % | 58 km/h | 1,2 mm | Umiarkowane 17 |
| 8 wrz | 30,8 °C | 57 % | 58 km/h | 0,3 mm | Wysokie 24 |
| 9 wrz | 30,3 °C | 58 % | 67 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 10 wrz | 29,2 °C | 56 % | 73 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 11 wrz | 29,3 °C | 45 % | 66 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 12 wrz | 27,9 °C | 56 % | 70 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 13 wrz | 28,4 °C | 55 % | 65 km/h | 0,3 mm | Wysokie 32 |
| 14 wrz po | 28,4 °C | 50 % | 69 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 wrz po | 29,1 °C | 39 % | 60 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 16 wrz po | 29,2 °C | 40 % | 56 km/h | 0,2 mm | Wysokie 33 |
| 17 wrz po | 27,7 °C | 56 % | 56 km/h | 0,8 mm | Wysokie 23 |
| 18 wrz po | 29,9 °C | 49 % | 50 km/h | 0,8 mm | Wysokie 23 |
| 19 wrz po | 29,7 °C | 52 % | 55 km/h | 0,9 mm | Wysokie 23 |
| 20 wrz po | 28,9 °C | 66 % | 51 km/h | 1,4 mm | Umiarkowane 14 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
5 września 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 15 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 000 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.