Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 26 stycznia 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 28 lipca 2020 na terenie gminy Akfadou (Algieria), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 444 ha, obejmujący obszar 3 gmin.
To 15. co do wielkości pożar w regionie Tizi Ouzou od 2016 roku (spośród 46 z własną stroną). Algieria, 2020: 61. miejsce na 236.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 28 lip 2020 do 2 sie 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 51 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 1 sierpnia 2020; detekcje tego dnia: 28.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 44.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 31,8 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 28 lipca 2020; porywy 42 km/h w dniu 28 lipca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-07-28 | 1 | 6 | 31,8 | 18,1 | 23 | 16,2 | 42,1 | 0 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2020-07-29 | 3 | 37 | 30,8 | 19,3 | 23 | 15,3 | 38,9 | 0,1 | 43,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-07-30 | 10 | 40 | 30,9 | 19,2 | 22 | 13,5 | 34,2 | 0 | 40,6 | muy_alto | 1 |
| 2020-07-31 | 4 | 44 | 31,4 | 19,9 | 20 | 11,9 | 28,4 | 0 | 40,8 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-01 | 28 | 322 | 28,3 | 19,1 | 36 | 11,2 | 32,8 | 0 | 41,1 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-02 | 4 | 15 | 30,4 | 18,4 | 28 | 12,9 | 34,2 | 0 | 41,1 | muy_alto | 1 |
| 2020-08-03 | 0 | 0 | 27,4 | 18,2 | 40 | 10,7 | 42,1 | 0 | 33 | alto | 0 |
| 2020-08-04 | 0 | 0 | 23 | 16,3 | 50 | 16,8 | 42,5 | 0,1 | 33,7 | alto | 0 |
| 2020-08-05 | 0 | 0 | 23,6 | 14,5 | 39 | 18,7 | 44,6 | 0 | 34,8 | alto | 0 |
| 2020-08-06 | 0 | 0 | 23,5 | 13 | 45 | 16,6 | 39,6 | 0 | 33,9 | alto | 0 |
| 2020-08-07 | 0 | 0 | 25,1 | 13,3 | 32 | 17,6 | 43,9 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-08 | 0 | 0 | 26,1 | 13,7 | 31 | 15,3 | 38,5 | 0 | 39,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-09 | 0 | 0 | 27 | 14,5 | 30 | 15,3 | 36,4 | 0 | 39 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-10 | 0 | 0 | 27,6 | 14,8 | 24 | 16,4 | 40 | 0 | 44,7 | muy_alto | 0 |
| 2020-08-11 | 0 | 0 | 29,8 | 16,5 | 26 | 16,4 | 38,5 | 0 | 31,5 | alto | 0 |
| 2020-08-12 | 0 | 0 | 29,2 | 21 | 28 | 17 | 37,8 | 0 | 49,3 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 44.
4% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 18 ha w 2017 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu wewnątrz obrysu według Copernicus EFFIS (poza zasięgiem Corine Land Cover).
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28 lip | 31,8 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 29 lip | 30,8 °C | 23 % | 39 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 30 lip | 30,9 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 31 lip | 31,4 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 1 sie | 28,3 °C | 36 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 2 sie | 30,4 °C | 28 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 3 sie po | 27,4 °C | 40 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 4 sie po | 23,0 °C | 50 % | 42 km/h | 0,1 mm | Wysokie 34 |
| 5 sie po | 23,6 °C | 39 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 6 sie po | 23,5 °C | 45 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 7 sie po | 25,1 °C | 32 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 8 sie po | 26,1 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 9 sie po | 27,0 °C | 30 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 10 sie po | 27,6 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 11 sie po | 29,8 °C | 26 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 12 sie po | 29,2 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
Zaczął się przy FWI 41,4 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 44 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 19.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 17,0 mm, 31 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,3 mm, 23 sie.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 2,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 6 dni (mediana: 2 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 6 z 19 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 10 z 19 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 2 sie, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 9 z 19, z medianą 1,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
2 sierpnia 2020 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 33 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 23, czyli 1,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 14 · 1021 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.