Natuurbrand bij Arafo, augustus 2023 La Orotava, Candelaria, Arafo
De brand begon op 16 augustus 2023 in Arafo, Spanje, en satellieten zagen hem 12 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 12.052 hectare, verdeeld over 12 gemeenten.
De grootste in Spanje in 2023, van 124.
Vergelijken met…
- Verbrande oppervlakte
- 12.052ha
- omtrek Copernicus
- Duur
- 12dagen
- 16 aug 2023 – 27 aug 2023
- Getroffen gemeenten
- 12
- gemeenten
- Begonnen op
- 16 aug
- 2023
- Hittedetecties
- 1.025
- in één hittepunt: 319 MW
- Gevaar bij de start
- 30
- Hoog · FWI-index
- Gemiddeld vermogen per dag
- 2,8GW
- gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld
Waar het brandde
Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
Het had 2 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon.
Dit gebied had al eerder gebrand
0% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 2 ha in 2022.
Hoe groot is het?
Grens van Amsterdam: geoBoundaries · National Georegister (CC0 1.0).
Grens van Madrid: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Grens van Parijs: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Grens van Londen: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Dit vergelijkt de grootte, niet de ligging: beide vormen staan op dezelfde schaal, met het noorden boven, en over elkaar gecentreerd.
Wat er met elke gemeente gebeurde
-
4.113 ha bereikt op 16 aug20 %
-
Candelaria 29.023 inwoners · op 4,2 km van het centrum1.724 ha bereikt op 16 aug35 %
-
1.595 ha bereikt op 16 aug46 %
-
Los Realejos 42.514 inwoners · op 1,1 km van het centrum1.084 ha bereikt op 20 aug19 %
-
Güímar 22.009 inwoners · op 4,2 km van het centrum828 ha bereikt op 18 aug8,0 %
-
Santa Úrsula 15.429 inwoners · op 1,8 km van het centrum823 ha bereikt op 16 aug37 %
-
La Victoria de Acentejo 9.448 inwoners · op 2,3 km van het centrum789 ha bereikt op 16 aug43 %
-
El Rosario 17.958 inwoners · op 1,2 km van het centrum455 ha bereikt op 17 aug12 %
-
La Matanza de Acentejo 9.089 inwoners · op 0,5 km van het centrum259 ha bereikt op 16 aug18 %
-
El Sauzal 9.345 inwoners · op 3,0 km van het centrum236 ha bereikt op 17 aug13 %
-
Tacoronte 24.619 inwoners · op 2,8 km van het centrum119 ha bereikt op 17 aug4,0 %
-
Fasnia 3.145 inwoners · op 8,1 km van het centrum74 ha bereikt op 21 aug1,6 %
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat er verbrandde
- Naaldbos70 %
- Overig natuurlijk terrein21 %
- Gemengd bos3,1 %
- Loofbos2,4 %
- Struikgewas en overgangsbos1,9 %
- Landbouwgrond1,5 %
Getroffen Natura 2000-gebied: 94 %
- LIC Corona Forestal ES7020054
- LIC La Resbala ES7020075
- LIC Las Lagunetas ES7020069
- LIC Las Palomas ES7020053
- ZEPA Montes y cumbre de Tenerife ES0000107
- LIC Parque Nacional del Teide ES7020043
- LIC Pinoleris ES7020047
Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.
Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025Binnen de omtrek lag ongeveer 3,9 hectare bebouwd oppervlak en woonden ongeveer 450 mensen (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
Bron: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S en GHS-POP R2023A), Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (JRC) van de Europese Commissie, © Europese Unie, CC BY 4.0. Som binnen de omtrek berekend door WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Getoetst aan de pers
Getoetst op 30 september 2026We hebben deze pagina getoetst aan 4 bronnen die zijn verschenen nadat de brand was geblust. Dit voegen ze toe:
- Ook bekend als
- Incendio de Tenerife · Incendio de Arafo · Incendio de Candelaria
- Geblust verklaard: 10 november 2023
Bronnen
- Incendio de Arafo-Candelaria, en Tenerife — CSIC Delegación en Canarias, 12 september 2023 · officiële bron
- Restauración de los terrenos del Parque Nacional del Teide afectados por el incendio de Arafo-Candelaria 2023 — MITECO (Ministerio para la Transición Ecológica) · officiële bron
- Dan por extinguido el incendio de Tenerife, con 12.000 hectáreas afectadas — Diario de Avisos, 10 november 2023
- Cronología del gran incendio de Tenerife: tres años de la tragedia que cambió los montes de la Isla — Diario de Avisos
Het weer dag voor dag
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dag | Maximum | Min. luchtvochtigheid | Zwaarste windstoot | Regen | Gevaar (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 aug | 24,4 °C | 37 % | 46 km/h | 0,0 mm | Hoog 30 |
| 17 aug | 24,7 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Hoog 29 |
| 18 aug | 26,6 °C | 26 % | 46 km/h | 0,0 mm | Hoog 32 |
| 19 aug | 27,7 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Hoog 32 |
| 20 aug | 26,3 °C | 31 % | 42 km/h | 0,5 mm | Hoog 32 |
| 21 aug | 26,9 °C | 36 % | 35 km/h | 0,5 mm | Hoog 30 |
| 22 aug | 29,0 °C | 23 % | 41 km/h | 0,0 mm | Hoog 34 |
| 23 aug | 27,7 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Hoog 34 |
| 24 aug | 28,6 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Hoog 31 |
| 25 aug | 28,4 °C | 27 % | 45 km/h | 1,5 mm | Matig 17 |
| 26 aug | 27,1 °C | 39 % | 48 km/h | 0,6 mm | Hoog 23 |
| 27 aug | 24,2 °C | 44 % | 59 km/h | 0,0 mm | Hoog 28 |
| 28 aug erna | 21,4 °C | 45 % | 61 km/h | 0,0 mm | Hoog 29 |
| 29 aug erna | 20,5 °C | 55 % | 52 km/h | 0,0 mm | Hoog 24 |
| 30 aug erna | 21,1 °C | 52 % | 47 km/h | 0,0 mm | Hoog 22 |
| 31 aug erna | 21,5 °C | 47 % | 38 km/h | 0,0 mm | Matig 21 |
| 1 sep erna | 21,4 °C | 51 % | 41 km/h | 0,0 mm | Hoog 22 |
| 2 sep erna | 21,8 °C | 56 % | 38 km/h | 0,6 mm | Matig 18 |
| 3 sep erna | 20,0 °C | 50 % | 31 km/h | 0,8 mm | Matig 13 |
| 4 sep erna | 19,2 °C | 53 % | 26 km/h | 0,6 mm | Matig 12 |
| 5 sep erna | 20,5 °C | 52 % | 26 km/h | 0,0 mm | Matig 15 |
| 6 sep erna | 22,5 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Matig 18 |
Voor en na, vanuit de ruimte
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · CopernicusOp 19 augustus 2023 bereikte de lucht naast de brand 186 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 63: 4,2 keer de daggrens van de WHO (15).
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties · 1.025Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
| Datum en tijd | Satelliet | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Andere branden in de omgeving
Veelgestelde vragen
- Hoe lang duurde de brand bij Arafo?
- Copernicus dateert de brand tussen 16 augustus 2023 en 27 augustus 2023: 12 dagen tussen het eerste en het laatste beeld met vuur.
- Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
- De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 12.052 hectare (120,5 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
- Welke gemeenten zijn getroffen?
- Het vuur drong door in 12 gemeenten: La Orotava (4.113 ha, 20 %); Candelaria (1.724 ha, 35 %); Arafo (1.595 ha, 46 %); Los Realejos (1.084 ha, 19 %); Güímar (828 ha, 8,0 %); Santa Úrsula (823 ha, 37 %); La Victoria de Acentejo (789 ha, 43 %); El Rosario (455 ha, 12 %); La Matanza de Acentejo (259 ha, 18 %); El Sauzal (236 ha, 13 %); Tacoronte (119 ha, 4,0 %); Fasnia (74 ha, 1,6 %).
- Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
- Het vuur kwam tot 0,5 km van het centrum van La Matanza de Acentejo, het dichtstbijzijnde van de getroffen gebieden. Dat is de afstand van de omtrek, of het dichtstbijzijnde hittepunt, tot het punt dat het centrum markeert; het betekent niet dat het de huizen bereikte.
- Wat voor weer was het?
- Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 29,0 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 23 % en waren er windstoten tot 59 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 34, klasse Hoog.
- Waar komen deze gegevens vandaan?
- Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Spanje (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Alarmnummer: 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Controle per satelliet
Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.
Geen wijzigingen sinds 24 oktober 2026.
Klopt er iets niet op deze pagina?
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
Fout melden
Hoe we dit weten
- Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden; 2 polygonen samengevoegd op deze pagina.
- Data van de omtrek: de VIIRS-hittedetecties erbinnen hebben ze niet veranderd. 1.025 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
- We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
- Getoetst aan pers en instanties: 4 bevestigde bronnen.
- Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
- Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
Waar deze gegevens vandaan komen
De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.