Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Valverdejo, srpanj 2024 Barchín del Hoyo, Valverdejo, Gabaldón

Ugašen · zadnja detekcija 31. srp 2024. 01:16 UTC

Požar je počeo 30. srpnja 2024. na području općine Valverdejo, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.223 hektara, raspoređen na 4 općine.

4. u državi Španjolska u 2024., od 82.

Opožarena površina
2.223ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
30. srp 2024. – 31. srp 2024.
Pogođene općine
4
općina
Počeo
30. srp
2024
Toplinska žarišta
43
u jednom žarištu: 114 MW
Opasnost na početku
58
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
661MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 30. srp31. srp
31. srp 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

30. srp 2024. · 1.319 MW · 39 31. srp 2024. · 3 MW · 4
30. srp 31. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
49km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 28 dana.

Ovo je područje već gorjelo

21 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 477 ha 2019..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,5 % površine koju ima Zagreb (22 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Barchín del Hoyo 104 stan. · 1,7 km od središta
    1.543 ha stigao 31. srp
    24 %
  2. Valverdejo 86 stan. · 2,2 km od središta ovdje je počeo
    434 ha stigao 30. srp
    13 %
  3. Gabaldón 146 stan. · 5,1 km od središta
    222 ha stigao 30. srp
    2,6 %
  4. Piqueras del Castillo 36 stan. · 3,4 km od središta
    27 ha
    0,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume46 %
  • Crnogorične šume34 %
  • Poljoprivredna područja13 %
  • Makija5,3 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,6 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,46 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,46 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Provjereno s medijima

Provjereno 30. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
incendio forestal de Valverdejo
Navedena službena površina: 2.500 ha (satelit je izmjerio 2.223 ha)
Proglašen ugašenim: 6. kolovoza 2024.

Izvori

Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
30. srp 36,4 °C 15 % 49 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
31. srp 36,4 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
1. kol poslije 36,8 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
2. kol poslije 32,3 °C 16 % 44 km/h 0,1 mm Ekstremna 57
3. kol poslije 35,0 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
4. kol poslije 35,8 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
5. kol poslije 36,6 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
6. kol poslije 36,4 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
7. kol poslije 35,9 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
8. kol poslije 35,9 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
9. kol poslije 36,4 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
10. kol poslije 35,2 °C 18 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 55

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 57,9 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: 28 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 38.

FWI na početku 57,9
Najniža vlaga 15 %
Dani bez kiše 28
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Almodóvar del Campo, srpanj 2022
110 ha 1 dan FWI 57,5 Najniža vlaga 14 % udaljen 233 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
389 ha
medijan površine
32 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 38)

Bio je 5,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 38 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 23 od 38 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
49km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 31. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 38, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 23. srp 2024.
Poslije · 7. kol 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

2. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 16 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,516 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1036 µg/m³
Optička debljina0,53
28. srp30. srp1. kol3. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 43Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Valverdejo?
Copernicus ga datira između 30. srpnja 2024. i 31. srpnja 2024.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.223 hektara (22,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 4 općine: Barchín del Hoyo (1.543 ha, 24 %); Valverdejo (434 ha, 13 %); Gabaldón (222 ha, 2,6 %); Piqueras del Castillo (27 ha, 0,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 1,7 km od središta područja Barchín del Hoyo, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,4 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 58, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 38. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 389 ha; 32 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 38 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 23 od 38 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 43 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.