Požar Valverdejo, srpanj 2019 Barchín del Hoyo, Gabaldón, Piqueras del Castillo
Požar je počeo 30. srpnja 2019. na području općine Valverdejo, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.523 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 30. srpnja 2019. u 14:25, a ugašenim je proglašen 6. kolovoza 2019..
4. u državi Španjolska u 2019., od 102.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.523ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 30. srp 2019. – 31. srp 2019.
- Pogođene općine
- 4
- općina
- Počeo
- 30. srp
- 2019
- Toplinska žarišta
- 127
- u jednom žarištu: 200 MW
- Opasnost na početku
- 49
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,3GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 16 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Barchín del Hoyo 104 stan. · 3,5 km od središta1.722 ha stigao 30. srp26 %
-
Gabaldón 146 stan. · 5,7 km od središta492 ha stigao 30. srp5,9 %
-
Piqueras del Castillo 36 stan. · 1,7 km od središta275 ha stigao 31. srp6,0 %
-
37 ha stigao 30. srp1,1 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Crnogorične šume66 %
- Mješovite šume15 %
- Poljoprivredna područja12 %
- Makija4,4 %
- Šikare i prijelazna vegetacija1,6 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 30. srpnja 2019. i opožario 2.591 ha (satelit je izmjerio 2.523 ha).
- Barchín del Hoyo 30. srpnja 2019. · 14:25 2.591 ha · ugašen 6. kolovoza 2019. · uzrok: namjerno
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 2. listopada 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incendio de Valverdejo · Incendio de Barchín · Incendio forestal de Valverdejo (Cuenca)
- Navedena službena površina: 2.822 ha (satelit je izmjerio 2.523 ha)
- Proglašen ugašenim: 6. kolovoza 2019.
Izvori
- El incendio de Barchín del Hoyo fue provocado para ocultar un cadáver — La Manchuela al Día, 10. kolovoza 2020.
- El fuego que arrasó 2.822 hectáreas en Barchín del Hoyo fue provocado para ocultar el homicidio de un varón — En Castilla-La Mancha, 10. kolovoza 2020.
- Controlado el incendio que se inició el martes en Barchín del Hoyo — Las Noticias de Cuenca, 2. kolovoza 2019.
- Estabilizado el incendio de Barchín del Hoyo — Las Noticias de Cuenca, 1. kolovoza 2019.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30. srp | 33,1 °C | 14 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 31. srp | 29,2 °C | 39 % | 53 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 1. kol poslije | 34,2 °C | 16 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 2. kol poslije | 35,4 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 3. kol poslije | 35,4 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 4. kol poslije | 35,2 °C | 15 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 5. kol poslije | 35,7 °C | 13 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 6. kol poslije | 35,1 °C | 10 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 7. kol poslije | 29,2 °C | 14 % | 41 km/h | 0,1 mm | Ekstremna 54 |
| 8. kol poslije | 33,5 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 9. kol poslije | 33,5 °C | 26 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 10. kol poslije | 33,1 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 127Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Valverdejo?
- Copernicus ga datira između 30. srpnja 2019. i 31. srpnja 2019.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 30. srpnja 2019. u 14:25, a ugašenim je proglašen 6. kolovoza 2019..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.523 hektara (25,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Barchín del Hoyo (1.722 ha, 26 %); Gabaldón (492 ha, 5,9 %); Piqueras del Castillo (275 ha, 6,0 %); Valverdejo (37 ha, 1,1 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,7 km od središta područja Piqueras del Castillo, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 49, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 127 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 2.591 ha službeno prema 2.523 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.