Preskoči na sadržaj
worldfires
SL · Sijera Leone · –

Požar Valunia, 12. ožujka 2023. Valunia, Gbonkolenken

Ugašen · zadnja detekcija 28. ožu 2023. 14:18 UTC

Požar je počeo 12. ožujka 2023. na području Valunia, Sijera Leone, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.664 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 32. najveći u regiji Southern od 2016. (od 317 sa stranicom). 17. u državi Sijera Leone u 2023., od 160.

Opožarena površina
2.664ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
12. ožu 2023. – 28. ožu 2023.
Pogođene općine
2
poglavarstava
Počeo
12. ožu
2023
Toplinska žarišta
78
u jednom žarištu: 164 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
136MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. ožu28. ožu
28. ožu 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. ožu 2023. · 10 MW · 1 13. ožu 2023. · 75 MW · 3 15. ožu 2023. · 72 MW · 7 16. ožu 2023. · 5 MW · 2 17. ožu 2023. · 10 MW · 2 18. ožu 2023. · 125 MW · 5 19. ožu 2023. · 971 MW · 16 20. ožu 2023. · 3 MW · 1 21. ožu 2023. · 82 MW · 10 22. ožu 2023. · 252 MW · 9 23. ožu 2023. · 284 MW · 9 24. ožu 2023. · 28 MW · 3 26. ožu 2023. · 51 MW · 3 27. ožu 2023. · 17 MW · 3 28. ožu 2023. · 60 MW · 4
12. ožu 16. ožu 19. ožu 22. ožu 26. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
36km/h · najjači udar
35%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,5 mm 29. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

76 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 770 ha 2016., 1.348 ha 2019., 284 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.028 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,1 % površine koju ima Zagreb (27 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Valunia ovdje je počeo
    2.638 ha stigao 12. ožu
    3,2 %
  2. 49 ha
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,4 ha
Stanovnici≈ 700

Unutar opsega bilo je oko 1,4 ha izgrađene površine i živjelo je oko 700 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. ožu 37,4 °C 35 % 27 km/h 0,5 mm Visoka 29
13. ožu 37,2 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. ožu 36,3 °C 40 % 36 km/h 1,4 mm Visoka 22
15. ožu 32,5 °C 56 % 35 km/h 7,5 mm Vrlo niska 4
16. ožu 35,8 °C 49 % 28 km/h 1,0 mm Umjerena 11
17. ožu 36,2 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 23
18. ožu 35,6 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 26
19. ožu 35,7 °C 38 % 28 km/h 0,1 mm Visoka 26
20. ožu 35,9 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28
21. ožu 36,2 °C 42 % 29 km/h 0,2 mm Visoka 27
22. ožu 33,0 °C 51 % 36 km/h 7,3 mm Vrlo niska 4
23. ožu 31,9 °C 65 % 28 km/h 1,7 mm Vrlo niska 4
24. ožu 34,4 °C 43 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 15
25. ožu 36,8 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 21
26. ožu 36,9 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 23
27. ožu 36,5 °C 35 % 34 km/h 0,4 mm Visoka 25
28. ožu 37,1 °C 42 % 30 km/h 0,1 mm Visoka 26
29. ožu poslije 30,7 °C 66 % 28 km/h 9,5 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,8 i najnižom vlagom od 35 %; prije toga: 5 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 31.

FWI na početku 28,8
Najniža vlaga 35 %
Dani bez kiše 5
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Valunia, ožujak 2017
1.091 ha 4 dana FWI 29,7 Najniža vlaga 35 % udaljen 10 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 9,3 mm, 15. ožu.

Kako su završili

10 dana
medijan trajanja
1.295 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 29 od 31)

Bio je 2,1 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 17 dana (medijan: 10 dana).

Većih od njega bilo je samo 5 od 31 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

9,5 mmprva kiša
29. ožudan nakon kraja
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 28. ožu, a 29. ožu palo je 9,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 29 od 31, s medijanom od 2,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. ožu 2023.
Poslije · 4. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 654 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 258: 17 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5654 µg/m³
Dana iznad smjernice13 dana
PM10935 µg/m³
Optička debljina3,68
14. ožu17. ožu20. ožu23. ožu26. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 78Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Sijera Leone

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Valunia?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. ožujka 2023. do 28. ožujka 2023. (17 dana). Perimetar ga datira od 16. ožujka 2023. do 23. ožujka 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.664 hektara (26,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Valunia (2.638 ha, 3,2 %); Gbonkolenken (49 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,4 °C, najniža vlaga od 35 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sijera Leone (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 31. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 1.295 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 5 od 31 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 23. ožujka 2023. → 28. ožujka 2023..
  2. Datum početka: 16. ožujka 2023. → 12. ožujka 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 16. ožujka 2023. do 23. ožujka 2023.. 78 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.