Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Valadares, listopad 2017 Serrazes, Santa Cruz da Trapa e São Cristóvão de Lafões, Valadares

Ugašen · zadnja detekcija 16. lis 2017. 02:56 UTC

Požar je počeo 12. listopada 2017. na području općine Valadares, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.532 hektara, raspoređen na 9 općina.

28. u državi Portugal u 2017., od 211.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (25,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…
Opožarena površina
2.532ha
opseg Copernicus
Trajanje
5dana
12. lis 2017. – 16. lis 2017.
Pogođene općine
9
freguesija
Počeo
12. lis
2017
Toplinska žarišta
82
u jednom žarištu: 26 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
235MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. lis16. lis
16. lis 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. lis 2017. · 39 MW · 3 13. lis 2017. · 16 MW · 11 16. lis 2017. · 651 MW · 68
12. lis 13. lis 16. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
63km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 43 dana. Nakon požara došla je kiša: 22,5 mm 17. lis.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 10 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,9 % površine koju ima Zagreb (25 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Serrazes 890 stan. · vatra je stigla do središta
    749 ha stigao 16. lis
    56 %
  2. Santa Cruz da Trapa e São Cristóvão de Lafões 1.384 stan. · 0,9 km od središta
    628 ha stigao 12. lis
    22 %
  3. Valadares 660 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    580 ha stigao 16. lis
    28 %
  4. Vouzela e Paços de Vilharigues 1.918 stan. · 1,5 km od središta
    151 ha stigao 16. lis
    11 %
  5. Oliveira de Frades, Souto de Lafões e Sejães 4.006 stan. · 2,7 km od središta
    143 ha stigao 16. lis
    6,4 %
  6. Manhouce 466 stan. · 3,4 km od središta
    107 ha
    2,6 %
  7. São Vicente de Lafões 748 stan. · 1,5 km od središta
    91 ha stigao 16. lis
    11 %
  8. São Pedro do Sul, Várzea e Baiões 5.497 stan. · 3,0 km od središta
    47 ha
    2,1 %
  9. Carvalhais e Candal 1.413 stan. · 1,9 km od središta
    38 ha stigao 13. lis
    0,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija37 %
  • Crnogorične šume20 %
  • Mješovite šume19 %
  • Ostala prirodna područja10 %
  • Poljoprivredna područja8,9 %
  • Listopadne šume4,5 %
  • Izgrađena područja0,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 85 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina19 ha
Stanovnici≈ 650

Unutar opsega bilo je oko 19 ha izgrađene površine i živjelo je oko 650 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. lis 27,9 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. lis 24,9 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 26
14. lis 26,9 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 28
15. lis 29,3 °C 23 % 63 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. lis 22,8 °C 39 % 53 km/h 1,8 mm Umjerena 13
17. lis poslije 17,3 °C 51 % 57 km/h 22,5 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. lis 2017.
Poslije · 23. lis 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2017. je zrak uz požar dosegnuo 327 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 166: 11 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5327 µg/m³
Dana iznad smjernice7 dana
PM10358 µg/m³
10111213141516171819
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 82Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Valadares?
Copernicus ga datira između 12. listopada 2017. i 16. listopada 2017.: 5 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.532 hektara (25,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 9 općina: Serrazes (749 ha, 56 %); Santa Cruz da Trapa e São Cristóvão de Lafões (628 ha, 22 %); Valadares (580 ha, 28 %); Vouzela e Paços de Vilharigues (151 ha, 11 %); Oliveira de Frades, Souto de Lafões e Sejães (143 ha, 6,4 %); Manhouce (107 ha, 2,6 %); São Vicente de Lafões (91 ha, 11 %); São Pedro do Sul, Várzea e Baiões (47 ha, 2,1 %); Carvalhais e Candal (38 ha, 0,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Valadares i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,3 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 63 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 82 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.