Preskoči na sadržaj
worldfires
MA · Maroko · →

Požar Taroudant, 3. srpnja 2023. إقليم تارودانت · Taroudant

Ugašen · zadnja detekcija 5. srp 2023. 02:10 UTC

Požar je počeo 3. srpnja 2023. na području općine Taroudant, Maroko, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 234 hektara, raspoređen na jednu općinu.

7. u državi Maroko u 2023., od 13.

Usporedi s…

Prijedlozi: Taroudant · 2023Taroudant · 2023

Opožarena površina
234ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
3. srp 2023. – 5. srp 2023.
Pogođene općine
1
pokrajina
Počeo
3. srp
2023
Toplinska žarišta
14
u jednom žarištu: 158 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
511MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. srp5. srp
5. srp 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. srp 2023. · 1.531 MW · 12 4. srp 2023. · 2 MW · 1 5. srp 2023. · 1 MW · 1
3. srp 4. srp 5. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
45km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 24 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Taroudant إقليم تارودانت 858.162 stan. · 43,4 km od središta ovdje je počeo
    235 ha stigao 3. srp
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume54 %
  • Listopadne šume46 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. srp 35,4 °C 18 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
4. srp 36,9 °C 14 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
5. srp 36,5 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
6. srp poslije 34,3 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
7. srp poslije 31,6 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
8. srp poslije 33,3 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. srp poslije 35,1 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
10. srp poslije 39,0 °C 14 % 50 km/h 0,2 mm Ekstremna 52
11. srp poslije 40,3 °C 10 % 54 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
12. srp poslije 42,1 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
13. srp poslije 42,1 °C 11 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
14. srp poslije 39,8 °C 8 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
15. srp poslije 35,3 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. lip 2023.
Poslije · 12. srp 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 20 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,520 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1088 µg/m³
Optička debljina0,39
12345678
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 14Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Maroko ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Taroudant?
Copernicus ga datira između 3. srpnja 2023. i 5. srpnja 2023.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 234 hektara (2,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Taroudant (235 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Taroudant i zaustavila se 43,4 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,9 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Maroko, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 15 · 150 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 15 · 150.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 14 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.