Požar San Ignacio, ožujak 2025 San Ignacio, Tamazula, San Dimas
Požar je počeo 23. ožujka 2025. na području San Ignacio, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 65 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 49.719 hektara, raspoređen na 4 općine.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
To je najveći požar u regiji Sinaloa od 2016. (od 82 sa stranicom). 2. u državi Meksiko u 2025., od 166.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 49.719ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 65dana
- 23. ožu 2025. – 26. svi 2025.
- Pogođene općine
- 4
- općina
- Počeo
- 23. ožu
- 2025
- Toplinska žarišta
- 4.333
- u jednom žarištu: 129 MW
- Opasnost na početku
- 44
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 459MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 3,2 mm 30. svi.
Ovo je područje već gorjelo
45 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.005 ha 2016., 14.857 ha 2018., 1.304 ha 2019., 473 ha 2021., 25 ha 2023., 3.575 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 22.575 ha koji su već izgorjeli.
- 14.281 ha Požar Tamazula, svibanj 2018 ukupno 15.732 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 4.098 ha Požar San Ignacio, travanj 2016 ukupno 4.684 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.930 ha Požar San Ignacio, prosinac 2024 ukupno 3.242 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.157 ha Požar San Dimas, lipanj 2024 ukupno 4.658 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 488 ha Požar San Ignacio, lipanj 2024 ukupno 2.514 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 254 ha Požar San Ignacio, svibanj 2019 ukupno 5.870 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 25 ha Požar San Ignacio, svibanj 2023 ukupno 3.389 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
San Ignacio ovdje je počeo29.517 ha stigao 23. ožu5,8 %
-
9.523 ha stigao 2. tra1,6 %
-
7.096 ha stigao 30. tra1,3 %
-
3.842 ha stigao 29. ožu1,8 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 2,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23. ožu | 24,6 °C | 5 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 24. ožu | 25,8 °C | 9 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 25. ožu | 26,3 °C | 12 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 26. ožu | 24,9 °C | 18 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 27. ožu | 22,8 °C | 10 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 28. ožu | 23,4 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 29. ožu | 24,0 °C | 16 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 30. ožu | 25,3 °C | 12 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 31. ožu | 27,0 °C | 17 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 1. tra | 25,3 °C | 15 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. tra | 23,4 °C | 15 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 3. tra | 21,5 °C | 20 % | 62 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 4. tra | 19,7 °C | 23 % | 71 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 5. tra | 17,7 °C | 41 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 6. tra | 19,8 °C | 20 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 7. tra | 23,7 °C | 9 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 8. tra | 25,1 °C | 10 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 9. tra | 25,6 °C | 15 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 10. tra | 27,7 °C | 10 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 11. tra | 29,1 °C | 7 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 12. tra | 27,8 °C | 11 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 13. tra | 26,9 °C | 20 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 14. tra | 28,4 °C | 16 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 15. tra | 29,4 °C | 17 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 16. tra | 26,1 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 17. tra | 27,3 °C | 27 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 18. tra | 25,0 °C | 30 % | 47 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 19. tra | 24,6 °C | 21 % | 49 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 20. tra | 25,5 °C | 9 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 21. tra | 25,2 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 22. tra | 25,8 °C | 11 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 23. tra | 24,3 °C | 16 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 24. tra | 25,4 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 25. tra | 27,1 °C | 7 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 26. tra | 31,2 °C | 7 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 27. tra | 26,8 °C | 20 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 28. tra | 26,4 °C | 32 % | 44 km/h | 0,6 mm | Visoka 33 |
| 29. tra | 24,5 °C | 30 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 30. tra | 27,0 °C | 15 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 1. svi | 27,2 °C | 9 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 2. svi | 26,8 °C | 14 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 3. svi | 25,7 °C | 18 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 4. svi | 24,7 °C | 20 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 5. svi | 22,5 °C | 18 % | 60 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 6. svi | 22,2 °C | 25 % | 57 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 7. svi | 25,9 °C | 14 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 8. svi | 27,7 °C | 10 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 9. svi | 28,6 °C | 16 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 10. svi | 29,3 °C | 17 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 11. svi | 27,6 °C | 23 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 12. svi | 26,0 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 13. svi | 27,0 °C | 17 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 14. svi | 27,5 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 15. svi | 29,3 °C | 9 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 16. svi | 29,8 °C | 16 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 17. svi | 29,1 °C | 21 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 18. svi | 28,8 °C | 14 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 19. svi | 28,7 °C | 10 % | 50 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 20. svi | 29,9 °C | 5 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 21. svi | 30,9 °C | 10 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 22. svi | 29,4 °C | 16 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 23. svi | 30,4 °C | 14 % | 53 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 24. svi | 30,6 °C | 17 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 25. svi | 28,8 °C | 24 % | 53 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 43 |
| 26. svi | 28,0 °C | 24 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 27. svi poslije | 28,0 °C | 24 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 28. svi poslije | 28,5 °C | 27 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 29. svi poslije | 26,7 °C | 27 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 30. svi poslije | 23,1 °C | 50 % | 27 km/h | 3,2 mm | Vrlo niska 5 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus25. svibnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 176 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 73: 4,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 4.333Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 12.257 haTamazula3. lipnja 2019. · 27 dana · 14 km daleko
- 9.253 haSan Ignaciotravanj 2025 · 18 dana · 16 km daleko
- 15.732 haTamazula19. svibnja 2018. · 24 dana · 20 km daleko
- 6.068 haTamazula17. svibnja 2019. · 20 dana · 24 km daleko
- 7.405 haSan Dimas8. svibnja 2024. · 14 dana · 30 km daleko
- 7.103 haOtáeztravanj 2022 · 19 dana · 33 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar San Ignacio?
- GWIS (Copernicus) ga datira između 23. ožujka 2025. i 26. svibnja 2025.: 65 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 49.719 hektara (497,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: San Ignacio (29.517 ha, 5,8 %); Tamazula (9.523 ha, 1,6 %); San Dimas (7.096 ha, 1,3 %); Cosalá (3.842 ha, 1,8 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 31,2 °C, najniža vlaga od 5 % i udari vjetra od 71 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 6 poligona.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 4.333 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.