Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · –

Požar Tamazula, travanj 2024 Tamazula, Culiacán, Cosalá

Ugašen · zadnja detekcija 4. svi 2024. 20:10 UTC

Požar je počeo 23. travnja 2024. na području Tamazula, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.595 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema CONAFOR, najveći od 4 zabilježenih požara otkriven je 21. travnja 2024., a ugašenim je proglašen 12. svibnja 2024..

To je 70. najveći u regiji Durango od 2016. (od 238 sa stranicom). 85. u državi Meksiko u 2024., od 289.

Opožarena površina
3.595ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
12dana
23. tra 2024. – 4. svi 2024.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
23. tra
2024
Toplinska žarišta
259
u jednom žarištu: 43 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
112MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. tra4. svi
4. svi 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. tra 2024. · 48 MW · 11 24. tra 2024. · 22 MW · 18 25. tra 2024. · 121 MW · 43 26. tra 2024. · 113 MW · 16 27. tra 2024. · 433 MW · 61 28. tra 2024. · 287 MW · 57 29. tra 2024. · 152 MW · 36 30. tra 2024. · 18 MW · 10 1. svi 2024. · 17 MW · 4 2. svi 2024. · 12 MW · 2 4. svi 2024. · 3 MW · 1
23. tra 27. tra 2. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
53km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

69 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.330 ha 2017., 293 ha 2019., 2.426 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.498 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,6 % površine koju ima Zagreb (36 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tamazula ovdje je počeo
    3.487 ha stigao 23. tra
    0,6 %
  2. Culiacán 13.197 stan.
    118 ha stigao 24. tra
    0,0 %
  3. 3 ha stigao 23. tra
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Kompleks od 4 požara prema CONAFOR

Prema CONAFOR, unutar ovog opsega tih je dana počelo 4 požara, ukupno 3.250 ha (satelit je izmjerio 3.595 ha).

CONAFOR zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 2.835 ha 2 79 ha 3 286 ha 4 49 ha
21. tra11. svi
nepažnja uzrok nepoznat ili nije objavljen namjerno
  1. 1 Tamazula Com Jala y Anexos 21. travnja 2024. 2.835 ha · ugašen 12. svibnja 2024. · uzrok: nepažnja
  2. 2 Tamazula PP Parralito / Chacala Vado Hondo 23. travnja 2024. 79 ha · ugašen 28. travnja 2024. · uzrok: nepoznat
  3. 3 Cosalá Terrenos Nacionales 24. travnja 2024. 286 ha · ugašen 5. svibnja 2024. · uzrok: namjerno
  4. 4 Culiacán ARROYO GRANDE 24. travnja 2024. 49 ha · ugašen 7. svibnja 2024. · uzrok: namjerno

Ukupno prema CONAFOR: 3.250 ha, 90 % od 3.595 ha satelitskog obuhvata.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 24 % površine (Meksiko)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. tra 30,9 °C 18 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
24. tra 32,3 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
25. tra 30,3 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
26. tra 29,1 °C 15 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
27. tra 29,0 °C 14 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
28. tra 29,4 °C 18 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
29. tra 31,1 °C 17 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
30. tra 30,1 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
1. svi 29,9 °C 15 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
2. svi 28,8 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
3. svi 29,9 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
4. svi 30,5 °C 16 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
5. svi poslije 32,8 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
6. svi poslije 30,9 °C 12 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
7. svi poslije 31,1 °C 12 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. svi poslije 32,4 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. svi poslije 33,5 °C 12 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
10. svi poslije 35,7 °C 11 % 49 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
11. svi poslije 32,7 °C 20 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
12. svi poslije 29,6 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
13. svi poslije 30,4 °C 20 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
14. svi poslije 31,4 °C 15 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 44,5 i najnižom vlagom od 18 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 44,5
Najniža vlaga 18 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tamazula, svibanj 2019
2.105 ha 14 dana FWI 43,2 Najniža vlaga 19 % udaljen 8 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,2 mm, 3. lip.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
2.514 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 25)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.595 ha prema medijanu od 2.514 ha) i trajao 12 dana (medijan: 12 dana).

Kod 8 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
53km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 4. svi, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 25, s medijanom od 2,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. tra 2024.
Poslije · 11. svi 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 30 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,530 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1045 µg/m³
Optička debljina0,26
21. tra24. tra27. tra30. tra3. svi
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 259Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Tamazula?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 23. travnja 2024. do 4. svibnja 2024. (12 dana). Perimetar ga datira od 23. travnja 2024. do 1. svibnja 2024.. Prema CONAFOR, najveći od 4 zabilježenih požara otkriven je 21. travnja 2024., a ugašenim je proglašen 12. svibnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.595 hektara (36,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Tamazula (3.487 ha, 0,6 %); Culiacán (118 ha, 0,0 %); Cosalá (3 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,3 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 2.514 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 8 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. travnja 2024. do 1. svibnja 2024.. 259 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom CONAFOR: 3.250 ha službeno prema 3.595 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.