Požar je počeo 14. svibnja 2023. na području Tamazula, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.111 hektara, raspoređen na jednu općinu. Prema CONAFOR, otkriven je 17. svibnja 2023., a ugašenim je proglašen 31. svibnja 2023..
To je 144. najveći u regiji Durango od 2016. (od 238 sa stranicom). 167. u državi Meksiko u 2023., od 285.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
30,8°C · 13 % RV
Najviša temperatura 30,8 °C i najniža vlažnost 13 % 21. svibnja 2023.; udari vjetra 54 km/h 16. svibnja 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 80osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,60 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
· rekonstruiranoslužbeno
Povezivanje sa službenom evidencijom CONAFOR
Podudara se: 1.995 ha u službenoj evidenciji (zapisi: 1).
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
31°najviša
54km/h · najjači udar
12%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 56 dana.
Ovo je područje već gorjelo
62 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 816 ha 2017., 851 ha 2021., 65 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.312 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina0,60ha
Stanovnici≈ 80
Unutar opsega bilo je oko 0,60 ha izgrađene površine i živjelo je oko 80 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
14. svi
25,8 °C
20 %
47 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
15. svi
27,2 °C
14 %
50 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
16. svi
26,7 °C
16 %
54 km/h
0,1 mm
Vrlo visoka 43
17. svi
25,2 °C
24 %
45 km/h
1,1 mm
Visoka 25
18. svi
26,3 °C
26 %
49 km/h
0,7 mm
Visoka 28
19. svi
25,7 °C
24 %
40 km/h
0,0 mm
Visoka 28
20. svi
27,2 °C
19 %
43 km/h
0,0 mm
Visoka 35
21. svi
30,8 °C
13 %
52 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
22. svi
30,2 °C
12 %
52 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
23. svi
29,5 °C
15 %
52 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
24. svi
28,8 °C
15 %
48 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
25. svi
29,0 °C
12 %
47 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
26. svi poslije
29,5 °C
13 %
41 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
27. svi poslije
27,5 °C
25 %
43 km/h
0,0 mm
Visoka 38
28. svi poslije
26,3 °C
23 %
50 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
29. svi poslije
26,5 °C
23 %
46 km/h
0,0 mm
Visoka 38
30. svi poslije
27,5 °C
24 %
46 km/h
0,0 mm
Visoka 38
31. svi poslije
28,6 °C
26 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 37
1. lip poslije
27,7 °C
32 %
43 km/h
0,0 mm
Visoka 33
2. lip poslije
29,2 °C
34 %
46 km/h
0,0 mm
Visoka 33
3. lip poslije
27,9 °C
23 %
49 km/h
0,0 mm
Visoka 34
4. lip poslije
30,0 °C
24 %
50 km/h
0,0 mm
Visoka 35
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 41,0 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 56 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.
FWI na početku41,0
Najniža vlaga20 %
Dani bez kiše56
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Tamazula, 14. svibnja 2023.
2.111 ha12 danaFWI 41,0Najniža vlaga 20 %
Požar Tamazula, svibanj 2022
3.542 ha9 danaFWI 39,2Najniža vlaga 20 %udaljen 90 km, 2022.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,5 mm, 15. svi.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.111 ha prema medijanu od 2.514 ha) i trajao 12 dana (medijan: 13 dana).
Kod 8 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
54km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 25. svi, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 11 od 19, s medijanom od 2,5 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 14. svibnja 2023. do 25. svibnja 2023. (12 dana). Perimetar ga datira od 17. svibnja 2023. do 25. svibnja 2023.. Prema CONAFOR, otkriven je 17. svibnja 2023., a ugašenim je proglašen 31. svibnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.111 hektara (21,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Tamazula (2.117 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,8 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 13 dana, a medijan površine 2.514 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 8 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 17. svibnja 2023. do 25. svibnja 2023.. 122 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Usporedba s izvorom CONAFOR: 1.995 ha službeno prema 2.111 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.