Preskoči na sadržaj
worldfires
GT · Gvatemala · →

Požar Senahú, travanj 2024 Senahú, Santa Catalina La Tinta, Tucurú

Ugašen · zadnja detekcija 4. svi 2024. 18:27 UTC

Požar je počeo 19. travnja 2024. na području Senahú, Gvatemala, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.167 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 13. najveći u regiji Alta Verapaz od 2016. (od 24 sa stranicom). 53. u državi Gvatemala u 2024., od 70.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.167ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
19. tra 2024. – 5. svi 2024.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
19. tra
2024
Toplinska žarišta
46
u jednom žarištu: 39 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
34MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 19. tra5. svi
4. svi 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

19. tra 2024. · 11 MW · 3 20. tra 2024. · 40 MW · 3 21. tra 2024. · 17 MW · 2 22. tra 2024. · 33 MW · 5 25. tra 2024. · 49 MW · 9 26. tra 2024. · 27 MW · 8 27. tra 2024. · 21 MW · 3 28. tra 2024. · 20 MW · 5 29. tra 2024. · 131 MW · 5 2. svi 2024. · 21 MW · 2 4. svi 2024. · 4 MW · 1
19. tra 21. tra 25. tra 27. tra 29. tra 4. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
44km/h · najjači udar
44%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,3 mm 30. tra.

Ovo je područje već gorjelo

25 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 292 ha 2021..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,8 % površine koju ima Zagreb (12 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Senahú ovdje je počeo
    667 ha stigao 21. tra
    0,9 %
  2. 300 ha stigao 26. tra
    1,5 %
  3. Tucurú 28.421 stan.
    207 ha stigao 19. tra
    0,9 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina3,4 ha
Stanovnici≈ 700

Unutar opsega bilo je oko 3,4 ha izgrađene površine i živjelo je oko 700 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
25. tra 30,9 °C 59 % 44 km/h 0,9 mm Niska 8
26. tra 34,0 °C 46 % 43 km/h 0,0 mm Umjerena 14
27. tra 34,9 °C 53 % 31 km/h 0,7 mm Umjerena 12
28. tra 34,6 °C 53 % 26 km/h 7,1 mm Vrlo niska 2
29. tra 37,1 °C 44 % 27 km/h 2,4 mm Vrlo niska 4
30. tra 34,7 °C 59 % 34 km/h 4,3 mm Vrlo niska 2

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 12. tra 2024.
Poslije · 12. svi 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

28. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 49 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 33: 2,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,549 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1071 µg/m³
Optička debljina1,66
232425262728293012
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 46Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Gvatemala ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Senahú?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. travnja 2024. do 5. svibnja 2024. (17 dana). Perimetar ga datira od 25. travnja 2024. do 29. travnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.167 hektara (11,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Senahú (667 ha, 0,9 %); Santa Catalina La Tinta (300 ha, 1,5 %); Tucurú (207 ha, 0,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,1 °C, najniža vlaga od 44 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 14, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Gvatemala (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 122 · 123 · 1566 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 29. travnja 2024. → 5. svibnja 2024..
  2. Datum početka: 25. travnja 2024. → 19. travnja 2024..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 122 · 123 · 1566.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. travnja 2024. do 29. travnja 2024.. 46 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.