Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · –

Požar Seillans, ožujak 2022 Seillans, Bargème

Ugašen · zadnja detekcija 29. ožu 2022. 11:30 UTC

Požar je počeo 26. ožujka 2022. na području općine Seillans, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 201 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 12. najveći u regiji Var od 2016. (od 16 sa stranicom). 29. u državi Francuska u 2022., od 49.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (13,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
201ha
opseg Copernicus
Trajanje
4dana
26. ožu 2022. – 29. ožu 2022.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
26. ožu
2022
Toplinska žarišta
4
u jednom žarištu: 14 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
11MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. ožu29. ožu
29. ožu 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. ožu 2022. · 5 MW · 1 27. ožu 2022. · 23 MW · 2 29. ožu 2022. · 4 MW · 1
26. ožu 27. ožu 29. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

16°najviša
64km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,2 mm 30. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1 ha 2020..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Seillans 2.941 stan. · 5,2 km od središta ovdje je počeo
    200 ha stigao 26. ožu
    2,2 %
  2. Bargème 207 stan. · 3,1 km od središta
    1 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Makija36 %
  • Crnogorične šume29 %
  • Listopadne šume21 %
  • Ostala prirodna područja10 %
  • Poljoprivredna područja3,0 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema BDIFF, 27. ožujka 2022. je u Seillans zabilježen požar od 177 ha (satelit je izmjerio 201 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 48 % površine (Francuska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. ožu 14,2 °C 25 % 64 km/h 0,0 mm Niska 8
27. ožu 14,8 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Niska 7
28. ožu 16,1 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Niska 7
29. ožu 13,6 °C 36 % 36 km/h 0,5 mm Niska 7
30. ožu poslije 9,7 °C 79 % 31 km/h 10,2 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 8,1 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 8,1
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 11
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Caravonica, travanj 2026
137 ha 2 dana FWI 10,5 Najniža vlaga 24 % udaljen 111 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
170 ha
medijan površine
8 %
prešli 1.000 ha
3,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 18 od 25)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (201 ha prema medijanu od 170 ha) i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).

Kod 7 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,2 mmprva kiša
30. ožudan nakon kraja
64km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. ožu, a 30. ožu palo je 10,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 18 od 25, s medijanom od 3,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. ožu 2022.
Poslije · 5. tra 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

25. ožujka 2022. je zrak uz požar dosegnuo 27 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,527 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM1038 µg/m³
24. ožu26. ožu28. ožu30. ožu1. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 4Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Seillans?
Copernicus ga datira između 26. ožujka 2022. i 29. ožujka 2022.: 4 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 201 hektara (2,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Seillans (200 ha, 2,2 %); Bargème (1 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 3,1 km od središta područja Bargème, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 16,1 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 64 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 8, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 170 ha; 8 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 7 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 4 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 177 ha službeno prema 201 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.