Požar Saumos, srpanj 2026 Le Porge, Lanton, Saumos
Požar je počeo 20. srpnja 2026. na području općine Saumos, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 13 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 37.363 hektara, raspoređen na 15 općina.
To je najveći požar u regiji Gironde od 2016. (od 12 sa stranicom). Najveći u državi Francuska u 2026., od 114.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 37.363ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- ≈ 13dana
- 20. srp 2026. – 1. kol 2026.
- Pogođene općine
- 15
- komuna
- Počeo
- 20. srp
- 2026
- Toplinska žarišta
- 2.704
- u jednom žarištu: 630 MW
- Opasnost na početku
- 28
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 6,5GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 6,4 mm 3. kol.
Ovo je područje već gorjelo
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 475 ha 2022., 4 ha 2025..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Le Porge 3.465 stan. · vatra je stigla do središta8.158 ha stigao 23. srp55 %
-
Lanton 7.337 stan. · 4,1 km od središta5.968 ha stigao 25. srp43 %
-
4.816 ha stigao 22. srp84 %
-
Le Temple 652 stan. · 0,6 km od središta4.445 ha stigao 22. srp62 %
-
Arès 6.482 stan. · 1,6 km od središta3.815 ha stigao 20. srp78 %
-
3.797 ha stigao 20. srp40 %
-
Lacanau 5.739 stan. · 3,2 km od središta2.505 ha stigao 24. srp11 %
-
Audenge 9.596 stan. · 6,0 km od središta1.437 ha stigao 26. srp18 %
-
Saint-Jean-d'Illac 9.616 stan. · 6,1 km od središta573 ha stigao 26. srp4,7 %
-
Sainte-Hélène 3.091 stan. · 6,3 km od središta491 ha stigao 25. srp3,8 %
-
Cestas 16.666 stan. · 9,8 km od središta423 ha stigao 26. srp4,2 %
-
Andernos-les-Bains 12.710 stan. · 2,6 km od središta393 ha stigao 25. srp19 %
-
Marcheprime 5.696 stan. · 2,6 km od središta239 ha stigao 26. srp9,7 %
-
Saint-Médard-en-Jalles 32.910 stan. · 14,0 km od središta172 ha stigao 28. srp2,0 %
-
Salaunes 1.260 stan. · 5,0 km od središta136 ha stigao 26. srp3,1 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Crnogorične šume69 %
- Šikare i prijelazna vegetacija26 %
- Poljoprivredna područja1,7 %
- Mješovite šume1,5 %
- Izgrađena područja0,8 %
- Ostala prirodna područja0,5 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %
- LIC Dunes du littoral girondin de la Pointe de Grave au Cap Ferret FR7200678
- LIC Zones humides de l'arrière dune du littoral girondin FR7200681
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 62 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.600 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Provjereno s medijima
Provjereno 29. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incendie de Gironde · Incendie du Porge · Incendie de Lège-Cap-Ferret
- Navedena službena površina: 42.000 ha (satelit je izmjerio 37.363 ha)
- Proglašen ugašenim: 28. rujna 2026.
Izvori
- Incendie de Saumos : point de situation ce samedi 1er août à 20h — Services de l'État en Gironde (prefectura), 1. kolovoza 2026. · službeni izvor
- Incendie de Gironde : Point de situation ce vendredi 31 juillet à 20h30 — Services de l'État en Gironde (prefectura), 31. srpnja 2026. · službeni izvor
- Incendie de Saumos en Gironde : 42 000 hectares parcourus, le feu éteint — feuxdeforet.fr, 28. rujna 2026.
- Incendies de juillet 2026 en Gironde : le plus vaste feu de forêt en France depuis 1949 — notre-planete.info, 12. kolovoza 2026.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20. srp | 30,2 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 21. srp | 30,2 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 22. srp | 31,7 °C | 24 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 23. srp | 32,1 °C | 29 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 24. srp | 33,0 °C | 25 % | 36 km/h | 0,5 mm | Visoka 36 |
| 25. srp | 24,7 °C | 57 % | 46 km/h | 0,9 mm | Umjerena 18 |
| 26. srp | 24,1 °C | 57 % | 42 km/h | 0,3 mm | Umjerena 18 |
| 27. srp | 25,4 °C | 52 % | 27 km/h | 1,3 mm | Niska 10 |
| 28. srp | 35,1 °C | 28 % | 20 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 29. srp | 34,9 °C | 37 % | 34 km/h | 0,1 mm | Visoka 31 |
| 30. srp | 27,7 °C | 55 % | 31 km/h | 0,1 mm | Visoka 23 |
| 31. srp | 23,8 °C | 67 % | 31 km/h | 0,5 mm | Umjerena 18 |
| 1. kol | 29,2 °C | 47 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 2. kol poslije | 31,9 °C | 43 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 3. kol poslije | 26,2 °C | 71 % | 25 km/h | 6,4 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus26. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 541 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 245: 16 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 2.704Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 3.202 haSainte-Hélènerujan 2022 · 7 dana · 11 km daleko
- 115 haArèsrujan 2022 · 3 dana · 12 km daleko
- 107 haSalaunesožujak 2020 · 1 dan · 13 km daleko
- ≈ 154 haArsacrujan 2026 · 6 dana · 26 km daleko
- 297 haAvensantravanj 2021 · 4 dana · 27 km daleko
- 5.806 haLa Teste-de-Buchsrpanj 2022 · 8 dana · 36 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Saumos?
- Službeni opseg navodi samo datum početka (22. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 1. kolovoza 2026. (13 dana od 20. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 37.363 hektara (373,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 15 općina: Le Porge (8.158 ha, 55 %); Lanton (5.968 ha, 43 %); Saumos (4.816 ha, 84 %); Le Temple (4.445 ha, 62 %); Arès (3.815 ha, 78 %); Lège-Cap-Ferret (3.797 ha, 40 %); Lacanau (2.505 ha, 11 %); Audenge (1.437 ha, 18 %); Saint-Jean-d'Illac (573 ha, 4,7 %); Sainte-Hélène (491 ha, 3,8 %); Cestas (423 ha, 4,2 %); Andernos-les-Bains (393 ha, 19 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Saumos i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 35,1 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 36, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 2.704 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.