Požar Sarrance, siječanj 2022 Lourdios-Ichère, Sarrance
Požar je počeo 29. siječnja 2022. na području općine Sarrance, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 273 hektara, raspoređen na 2 općine.
Ovaj zapis najvjerojatnije se odnosi na pastirsko paljenje (écobuage) u Pirenejima, a ne na šumski požar. Zimi se pale pašnjaci i šikare kako bi se obnovila ispaša, a ovaj požar nije u službenoj bazi šumskih požara Francuske (BDIFF). Zato nije uvršten u ljestvice požara.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (15,3 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 273ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 1dan
- 29. sij 2022. – 29. sij 2022.
- Pogođene općine
- 2
- komuna
- Počeo
- 29. sij
- 2022
- Toplinska žarišta
- 8
- u jednom žarištu: 15 MW
- Opasnost na početku
- 2
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 58MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
29. sij 2022. · 58 MW · 8
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,4 mm 31. sij.
Ovo je područje već gorjelo
96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 105 ha 2017., 183 ha 2019., 247 ha 2020., 187 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 262 ha koji su već izgorjeli.
- 247 ha Požar Lourdios-Ichère, veljača 2020 ukupno 307 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 187 ha Požar Lourdios-Ichère, veljača 2021 ukupno 200 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 183 ha Požar Lourdios-Ichère, veljača 2019 ukupno 201 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 105 ha Požar Sarrance, veljača 2017 ukupno 125 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Što se dogodilo svakoj općini
-
Lourdios-Ichère 145 stan. · 0,5 km od središta151 ha stigao 29. sij9,3 %
-
122 ha stigao 29. sij2,6 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja89 %
- Poljoprivredna područja5,8 %
- Listopadne šume5,0 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %
- ZEPA Eth Thuron des Aureys FR7212007
- LIC Le Gave d'Aspe et le Lourdios (cours d'eau) FR7200792
- LIC Massif du Layens FR7200747
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29. sij | 10,1 °C | 52 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 30. sij poslije | 9,7 °C | 50 % | 20 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 31. sij poslije | 7,9 °C | 80 % | 60 km/h | 4,4 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 8Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 1.172 haLarrau24. veljače 2026. · 7 dana · 25 km daleko
- 1.316 haAussurucqveljača 2026 · 7 dana · 31 km daleko
- 867 haMendive18. veljače 2025. · 8 dana · 33 km daleko
- 1.120 haHostaveljača 2019 · 14 dana · 36 km daleko
- 2.916 haMendiveveljača 2019 · 9 dana · 37 km daleko
- 1.965 haLecumberry14. veljače 2019. · 9 dana · 39 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Sarrance?
- Copernicus ga datira između 29. siječnja 2022. i 29. siječnja 2022.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 273 hektara (2,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Lourdios-Ichère (151 ha, 9,3 %); Sarrance (122 ha, 2,6 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 0,5 km od središta područja Lourdios-Ichère, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 10,1 °C, najniža vlaga od 52 % i udari vjetra od 22 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 2, razred Vrlo niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 8 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
- Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.