Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Sălciua, travanj 2020 Sălciua, Ponor

Ugašen · zadnja detekcija 9. tra 2020. 11:10 UTC

Požar je počeo 5. travnja 2020. na području općine Sălciua, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 362 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 6. najveći u regiji Alba od 2016. (od 27 sa stranicom). 12. u državi Rumunjska u 2020., od 62.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (8,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
362ha
opseg Copernicus
Trajanje
5dana
5. tra 2020. – 9. tra 2020.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
5. tra
2020
Toplinska žarišta
12
u jednom žarištu: 9 MW
Opasnost na početku
5
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
21MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. tra9. tra
9. tra 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. tra 2020. · 34 MW · 8 8. tra 2020. · 23 MW · 3 9. tra 2020. · 5 MW · 1
7. tra 8. tra 9. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

20°najviša
40km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,6 mm 14. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Sălciua 1.271 stan. · 1,2 km od središta ovdje je počeo
    303 ha stigao 7. tra
    3,8 %
  2. Ponor 475 stan. · 4,1 km od središta
    59 ha stigao 7. tra
    1,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja46 %
  • Poljoprivredna područja28 %
  • Listopadne šume25 %
  • Mješovite šume1,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. tra 13,6 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Niska 5
6. tra 13,2 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Niska 7
7. tra 15,3 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Niska 9
8. tra 17,4 °C 16 % 22 km/h 0,0 mm Niska 9
9. tra 19,7 °C 14 % 17 km/h 0,0 mm Niska 10
10. tra poslije 19,2 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 13
11. tra poslije 17,3 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 12
12. tra poslije 17,9 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 14
13. tra poslije 18,1 °C 25 % 48 km/h 0,1 mm Umjerena 18
14. tra poslije 10,6 °C 49 % 57 km/h 2,6 mm Vrlo niska 2

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 5,4 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 4 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 5,4
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 4
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ilia, ožujak 2020
318 ha 2 dana FWI 5,9 Najniža vlaga 25 % udaljen 79 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 11,4 mm, 23. ožu.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
150 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
9,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 14 od 16)

Bio je 2,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 5 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 16 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 9,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,6 mmprva kiša
14. tra5 dana nakon kraja
40km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 9. tra, a 14. tra palo je 2,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 14 od 16, s medijanom od 9,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. ožu 2020.
Poslije · 16. tra 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. travnja 2020. je zrak uz požar dosegnuo 26 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,526 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1028 µg/m³
5. tra7. tra9. tra11. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 12Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Sălciua?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. travnja 2020. do 9. travnja 2020. (5 dana). Perimetar ga datira od 7. travnja 2020. do 9. travnja 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 362 hektara (3,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Sălciua (303 ha, 3,8 %); Ponor (59 ha, 1,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Sălciua i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 19,7 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 10, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 150 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 16 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 9,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. travnja 2020. do 9. travnja 2020.. 12 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.