Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Iara, ožujak 2025 Ocoliș, Iara

Ugašen · zadnja detekcija 10. ožu 2025. 23:51 UTC

Požar je počeo 10. ožujka 2025. na području općine Iara, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 154 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 8. najveći u regiji Cluj od 2016. (od 15 sa stranicom). 95. u državi Rumunjska u 2025., od 137.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (3,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
154ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
10. ožu 2025. – 11. ožu 2025.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
10. ožu
2025
Toplinska žarišta
6
u jednom žarištu: 3 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
12MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. ožu11. ožu

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. ožu 2025. · 12 MW · 6

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

17°najviša
46km/h · najjači udar
25%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 8 dana. Nakon požara došla je kiša: 8,7 mm 13. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

42 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 65 ha 2019..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ocoliș 479 stan. · 2,1 km od središta
    96 ha stigao 10. ožu
    1,0 %
  2. Iara ovdje je počeo
    58 ha stigao 10. ožu
    0,4 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja76 %
  • Listopadne šume24 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. ožu 16,8 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Niska 8
11. ožu 12,5 °C 48 % 46 km/h 8,4 mm Vrlo niska 0
12. ožu poslije 14,9 °C 45 % 27 km/h 0,7 mm Vrlo niska 0
13. ožu poslije 15,0 °C 51 % 76 km/h 8,7 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 8,2 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 8 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 45.

FWI na početku 8,2
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 8
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Cărpinet, travanj 2020
173 ha 7 dana FWI 7,0 Najniža vlaga 25 % udaljen 73 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,3 mm, 14. tra.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
195 ha
medijan površine
4 %
prešli 1.000 ha
7,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 39 od 45)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (154 ha prema medijanu od 195 ha) i trajao 2 dana (medijan: 3 dana).

Kod 6 od 45 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 7,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

8,7 mmprva kiša
13. ožu2 dana nakon kraja
46km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 11. ožu, a 13. ožu palo je 8,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 39 od 45, s medijanom od 7,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. ožu 2025.
Poslije · 18. ožu 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. ožujka 2025. je zrak uz požar dosegnuo 17 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,517 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1028 µg/m³
Optička debljina0,53
9. ožu11. ožu13. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 6Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Iara?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. ožujka 2025. do 11. ožujka 2025. (2 dana). Perimetar ga datira od 11. ožujka 2025. do 11. ožujka 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 154 hektara (1,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ocoliș (96 ha, 1,0 %); Iara (58 ha, 0,4 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,1 km od središta područja Ocoliș, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 16,8 °C, najniža vlaga od 25 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 8, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 45. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 195 ha; 4 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 6 od 45 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 7,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. ožujka 2025. do 11. ožujka 2025.. 6 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.