Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal ·

Požar Penafiel, rujan 2017 Rio Mau, Sebolido, Canelas

Ugašen · zadnje mjerenje 3. ruj 2017.

Požar je počeo 3. rujna 2017. na području općine Rio Mau, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 554 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema ICNF, otkriven je 2. rujna 2017. u 04:40, a ugašenim je proglašen 3. rujna 2017..

88. u državi Portugal u 2017., od 211.

Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po freguesijama.

Opožarena površina
554ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
3. ruj 2017. – 3. ruj 2017.
Pogođene freguesije
4
freguesija
Počeo
3. ruj
2017
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

25°najviša
37km/h · najjači udar
37%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 9. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,9 % površine koju ima Zagreb (5,5 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Rio Mau 1.340 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    315 ha
    50 %
  2. Sebolido 823 stan. · vatra je stigla do središta
    219 ha
    43 %
  3. Canelas 1,5 km od središta
    20 ha
    1,7 %
  4. Capela 964 stan. · 2,7 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja60 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija39 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 2. rujna 2017. i opožario 607 ha (satelit je izmjerio 554 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. ruj 24,9 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 20
4. ruj poslije 23,4 °C 66 % 30 km/h 0,9 mm Niska 8
5. ruj poslije 25,3 °C 57 % 35 km/h 0,0 mm Niska 11
6. ruj poslije 29,7 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Umjerena 17
7. ruj poslije 28,9 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
8. ruj poslije 23,3 °C 43 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 22
9. ruj poslije 18,9 °C 52 % 56 km/h 1,1 mm Umjerena 12

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 20,3 i najnižom vlagom od 37 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 30.

FWI na početku 20,3
Najniža vlaga 37 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Santa Marta de Penaguião, kolovoz 2026
156 ha 2 dana FWI 21,7 Najniža vlaga 37 % udaljen 45 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 13,8 mm, 24. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
214 ha
medijan površine
10 %
prešli 1.000 ha
3,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 30)

Bio je 2,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 30 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,1 mmprva kiša
9. ruj6 dana nakon kraja
37km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 3. ruj, a 9. ruj palo je 1,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 30, s medijanom od 3,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. kol 2017.
Poslije · 10. ruj 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. rujna 2017. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,513 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1019 µg/m³
1. ruj3. ruj5. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Penafiel?
Copernicus ga datira između 3. rujna 2017. i 3. rujna 2017.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 2. rujna 2017. u 04:40, a ugašenim je proglašen 3. rujna 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 554 hektara (5,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 4 freguesija: Rio Mau (315 ha, 50 %); Sebolido (219 ha, 43 %); Canelas (20 ha, 1,7 %); Capela (0 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Rio Mau i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 24,9 °C, najniža vlaga od 37 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 20, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 30. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 214 ha; 10 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 30 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 607 ha službeno prema 554 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.