Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Topleț, 14. rujna 2026. Topleț, Eșelnița

Ugašen · zadnja detekcija 10. lis 2026. 00:30 UTC

Požar je počeo 14. rujna 2026. na području općine Topleț, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 27 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 828 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 7. najveći u regiji Caraș-Severin od 2016. (od 196 sa stranicom). Najveći u državi Rumunjska u 2026., od 59.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (15,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
828ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 27dana
14. ruj 2026. – 10. lis 2026.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
14. ruj
2026
Toplinska žarišta
72
u jednom žarištu: 15 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
12MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 14. ruj10. lis
10. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

14. ruj 2026. · 28 MW · 4 17. ruj 2026. · 19 MW · 4 18. ruj 2026. · 0 MW · 0 19. ruj 2026. · 6 MW · 2 20. ruj 2026. · 9 MW · 1 21. ruj 2026. · 8 MW · 7 22. ruj 2026. · 42 MW · 17 23. ruj 2026. · 1 MW · 1 24. ruj 2026. · 0 MW · 0 29. ruj 2026. · 0 MW · 0 30. ruj 2026. · 4 MW · 2 1. lis 2026. · 4 MW · 4 2. lis 2026. · 5 MW · 2 3. lis 2026. · 0 MW · 0 4. lis 2026. · 9 MW · 3 5. lis 2026. · 19 MW · 13 6. lis 2026. · 13 MW · 9 7. lis 2026. · 7 MW · 3 8. lis 2026. · 0 MW · 0 10. lis 2026. · 0 MW · 0
14. ruj 22. ruj 2. lis 6. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

24°najviša
34km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 32 dana.

Ovo je područje već gorjelo

8 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 62 ha 2021., 26 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 68 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,3 % površine koju ima Zagreb (8,3 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Topleț 2.246 stan. · 0,8 km od središta ovdje je počeo
    669 ha stigao 14. ruj
    7,2 %
  2. Eșelnița 2.639 stan. · 5,9 km od središta
    159 ha stigao 20. ruj
    0,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume93 %
  • Poljoprivredna područja6,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 23 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. ruj 23,8 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 26
29. ruj 22,5 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
30. ruj 21,1 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 32
1. lis 20,1 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 29
2. lis 20,7 °C 27 % 21 km/h 0,0 mm Visoka 27

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. ruj 2026.
Poslije · 17. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,513 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1017 µg/m³
Optička debljina0,25
26. ruj28. ruj30. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 72Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Topleț?
Službeni opseg navodi samo datum početka (14. rujna 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 10. listopada 2026. (27 dana od 14. rujna 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 828 hektara (8,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Topleț (669 ha, 7,2 %); Eșelnița (159 ha, 0,9 %).
Je li požar Topleț još aktivan?
Nema detekcija vatre od 10. lis 2026. 00:30 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Topleț i zaustavila se 0,8 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 23,8 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 72 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.