Požar Nonac, rujan 2022 Courgeac, Saint-Martial, Nonac
Požar je počeo 15. rujna 2022. na području općine Nonac, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 236 hektara, raspoređen na 3 općine.
26. u državi Francuska u 2022., od 49.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (18,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 236ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 15. ruj 2022. – 16. ruj 2022.
- Pogođene općine
- 3
- komuna
- Počeo
- 15. ruj
- 2022
- Toplinska žarišta
- 10
- u jednom žarištu: 18 MW
- Opasnost na početku
- 5
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 18MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 8,1 mm 24. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Courgeac 167 stan. · 1,2 km od središta137 ha stigao 16. ruj7,4 %
-
Saint-Martial 122 stan. · 0,8 km od središta62 ha stigao 16. ruj6,6 %
-
38 ha stigao 15. ruj1,8 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Crnogorične šume53 %
- Mješovite šume21 %
- Poljoprivredna područja15 %
- Šikare i prijelazna vegetacija11 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema BDIFF, 15. rujna 2022. je u Courgeac zabilježen požar od 235 ha (satelit je izmjerio 236 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.
- Courgeac 15. rujna 2022. · 14:41 235 ha
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 15. ruj | 25,2 °C | 62 % | 34 km/h | 0,4 mm | Vrlo niska 5 |
| 16. ruj | 21,3 °C | 44 % | 35 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 17. ruj poslije | 19,6 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 18. ruj poslije | 22,4 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 19. ruj poslije | 22,5 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 20. ruj poslije | 21,9 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 21. ruj poslije | 22,9 °C | 33 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 22. ruj poslije | 24,7 °C | 30 % | 22 km/h | 0,0 mm | Umjerena 16 |
| 23. ruj poslije | 21,8 °C | 43 % | 17 km/h | 0,3 mm | Umjerena 16 |
| 24. ruj poslije | 19,9 °C | 63 % | 33 km/h | 8,1 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus13. rujna 2022. je zrak uz požar dosegnuo 12 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 10Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Nonac?
- Copernicus ga datira između 15. rujna 2022. i 16. rujna 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 236 hektara (2,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Courgeac (137 ha, 7,4 %); Saint-Martial (62 ha, 6,6 %); Nonac (38 ha, 1,8 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 0,8 km od središta područja Saint-Martial, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 25,2 °C, najniža vlaga od 44 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 9, razred Niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 10 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom BDIFF: 235 ha službeno prema 236 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.