Požar Bedenac, rujan 2019 Bedenac, Clérac
Požar je počeo 5. rujna 2019. na području općine Bedenac, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 113 hektara, raspoređen na 2 općine.
23. u državi Francuska u 2019., od 26.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (2,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 113ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 1dan
- 5. ruj 2019. – 5. ruj 2019.
- Pogođene općine
- 2
- komuna
- Počeo
- 5. ruj
- 2019
- Toplinska žarišta
- 3
- u jednom žarištu: 2 MW
- Opasnost na početku
- 22
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 5MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
5. ruj 2019. · 5 MW · 3
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,4 mm 10. ruj.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
86 ha stigao 5. ruj2,2 %
-
Clérac 1.074 stan. · 6,3 km od središta27 ha stigao 5. ruj0,6 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Mješovite šume53 %
- Šikare i prijelazna vegetacija26 %
- Poljoprivredna područja18 %
- Crnogorične šume2,7 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 7 %
- LIC Landes de Montendre FR5400437
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema BDIFF, 4. rujna 2019. je u Bedenac zabilježen požar od 145 ha (satelit je izmjerio 113 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu. Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
- Bedenac 4. rujna 2019. · 15:29 145 ha
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5. ruj | 21,3 °C | 39 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 6. ruj poslije | 21,8 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Umjerena 21 |
| 7. ruj poslije | 21,8 °C | 52 % | 28 km/h | 0,3 mm | Umjerena 18 |
| 8. ruj poslije | 21,1 °C | 37 % | 33 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 9. ruj poslije | 20,2 °C | 40 % | 24 km/h | 0,2 mm | Umjerena 17 |
| 10. ruj poslije | 21,2 °C | 48 % | 31 km/h | 7,4 mm | Vrlo niska 2 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus3. rujna 2019. je zrak uz požar dosegnuo 10 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 3Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Bedenac?
- Copernicus ga datira između 5. rujna 2019. i 5. rujna 2019.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 113 hektara (1,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Bedenac (86 ha, 2,2 %); Clérac (27 ha, 0,6 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Bedenac i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 21,3 °C, najniža vlaga od 39 % i udari vjetra od 33 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 22, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 3 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom BDIFF: 145 ha službeno prema 113 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.