Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Nhamatanda, 12. listopada 2026. Nhamatanda

Gori · zadnja detekcija 4. stu 2026. 12:08 UTC

Požar je počeo 12. listopada 2026. na području Nhamatanda, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 24 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.387 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 167. najveći u regiji Sofala od 2016. (od 216 sa stranicom). 442. u državi Mozambik u 2026., od 561.

Usporedi s…

Je li još aktivan?

Sateliti su otkrili vatru 4. stu 2026. 12:08 UTC. Sve upućuje na to da još gori. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.

Opožarena površina
3.387ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
24dana
12. lis 2026. – 4. stu 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
12. lis
2026
Toplinska žarišta
83
u jednom žarištu: 89 MW
Opasnost na početku
12
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
72MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. lis4. stu
4. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. lis 2026. · 0 MW · 0 14. lis 2026. · 68 MW · 5 15. lis 2026. · 4 MW · 1 16. lis 2026. · 12 MW · 3 17. lis 2026. · 115 MW · 7 18. lis 2026. · 30 MW · 5 19. lis 2026. · 133 MW · 4 20. lis 2026. · 13 MW · 3 21. lis 2026. · 109 MW · 17 22. lis 2026. · 109 MW · 7 23. lis 2026. · 205 MW · 15 26. lis 2026. · 0 MW · 0 27. lis 2026. · 128 MW · 13 29. lis 2026. · 6 MW · 1 30. lis 2026. · 0 MW · 0 1. stu 2026. · 5 MW · 2 2. stu 2026. · 0 MW · 0 3. stu 2026. · 0 MW · 0 4. stu 2026. · 0 MW · 0
13. lis 16. lis 19. lis 22. lis 23. lis 27. lis 1. stu 4. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
49km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana.

Ovo je područje već gorjelo

85 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.199 ha 2016., 2 ha 2019., 2.156 ha 2020., 1.275 ha 2021., 4 ha 2022., 1.866 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.868 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,3 % površine koju ima Zagreb (34 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Nhamatanda ovdje je počeo
    3.411 ha stigao 13. lis
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina9,1 ha
Stanovnici≈ 2.200

Unutar opsega bilo je oko 9,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.200 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. lis 32,0 °C 40 % 34 km/h 0,4 mm Umjerena 12
13. lis 34,3 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Umjerena 17
14. lis 34,7 °C 35 % 41 km/h 0,4 mm Umjerena 18
15. lis 35,0 °C 32 % 42 km/h 0,1 mm Umjerena 20
16. lis 34,7 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 21
17. lis 35,1 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 22
18. lis 36,3 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 26
19. lis 37,5 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 24
20. lis 38,4 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 26
21. lis 36,8 °C 39 % 37 km/h 0,2 mm Visoka 24
22. lis 39,7 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 25
23. lis 39,2 °C 37 % 49 km/h 0,1 mm Visoka 33
24. lis 30,9 °C 67 % 46 km/h 8,9 mm Vrlo niska 3
25. lis 33,1 °C 46 % 26 km/h 1,1 mm Niska 7
26. lis 33,3 °C 37 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 15
27. lis 36,9 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 22
28. lis 33,2 °C 56 % 41 km/h 11,2 mm Vrlo niska 3
29. lis 32,2 °C 36 % 41 km/h 0,9 mm Umjerena 12
30. lis 31,0 °C 34 % 38 km/h 0,8 mm Umjerena 15
31. lis 30,3 °C 41 % 27 km/h 0,3 mm Umjerena 15
1. stu 32,2 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
2. stu 32,1 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 19
3. stu 33,6 °C 38 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 19
4. stu 33,7 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 20

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. lis 2026.
Poslije · 3. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

22. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 47 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,547 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1053 µg/m³
Optička debljina0,88
1011121314151617181920212223
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 83Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Nhamatanda?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. listopada 2026. do 4. studenoga 2026. (24 dana). Perimetar ga datira od 12. listopada 2026. do 29. listopada 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.387 hektara (33,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Nhamatanda (3.411 ha, 0,8 %).
Je li požar Nhamatanda još aktivan?
Da: sateliti su otkrili vatru 4. stu 2026. 12:08 UTC. Za službeno stanje obratite se hitnoj službi.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,7 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 33, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. listopada 2026. do 29. listopada 2026.. 83 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.