Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Búzi, listopad 2026 Búzi, Nhamatanda

Ugašen · zadnja detekcija 23. lis 2026. 11:49 UTC

Požar je počeo 8. listopada 2026. na području Búzi, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 12.307 hektara, raspoređen na 2 općine.

68. u državi Mozambik u 2026., od 556.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
12.307ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
8. lis 2026. – 23. lis 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
8. lis
2026
Toplinska žarišta
194
u jednom žarištu: 84 MW
Opasnost na početku
3
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
194MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. lis23. lis
23. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. lis 2026. · 0 MW · 0 14. lis 2026. · 126 MW · 17 15. lis 2026. · 102 MW · 13 16. lis 2026. · 141 MW · 18 17. lis 2026. · 97 MW · 18 18. lis 2026. · 68 MW · 8 19. lis 2026. · 337 MW · 17 20. lis 2026. · 123 MW · 17 21. lis 2026. · 197 MW · 18 22. lis 2026. · 447 MW · 42 23. lis 2026. · 300 MW · 26
13. lis 16. lis 19. lis 22. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
36km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.

Ovo je područje već gorjelo

33 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.918 ha 2016., 1.114 ha 2018., 1.656 ha 2020., 1.089 ha 2021., 903 ha 2024., 2.741 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.049 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 19 % površine koju ima Zagreb (123 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Búzi ovdje je počeo
    12.221 ha stigao 13. lis
    1,7 %
  2. 147 ha stigao 15. lis
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina32 ha
Stanovnici≈ 4.300

Unutar opsega bilo je oko 32 ha izgrađene površine i živjelo je oko 4.300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. lis 31,9 °C 53 % 31 km/h 1,5 mm Vrlo niska 3
9. lis 32,3 °C 46 % 27 km/h 0,2 mm Niska 7
10. lis 31,9 °C 48 % 33 km/h 0,0 mm Niska 9
11. lis 29,9 °C 48 % 36 km/h 0,9 mm Niska 8
12. lis 30,3 °C 47 % 27 km/h 0,5 mm Niska 9
13. lis 33,1 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 13
14. lis 33,2 °C 42 % 36 km/h 0,2 mm Umjerena 14
15. lis 34,2 °C 35 % 35 km/h 0,1 mm Umjerena 16
16. lis 34,2 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
17. lis 34,4 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 22
18. lis 35,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 23

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. lis 2026.
Poslije · 30. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 17 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,517 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1020 µg/m³
Optička debljina0,49
6. lis9. lis12. lis15. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 194Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Búzi?
GWIS (Copernicus) ga datira između 8. listopada 2026. i 23. listopada 2026.: 16 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 12.307 hektara (123,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Búzi (12.221 ha, 1,7 %); Nhamatanda (147 ha, 0,0 %).
Je li požar Búzi još aktivan?
Nema detekcija vatre od 23. lis 2026. 11:49 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,4 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 22, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 194 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.