Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Ngoi, 1. travnja 2023. Ngoi, Pak Xeng

Ugašen · zadnja detekcija 24. tra 2023. 18:18 UTC

Požar je počeo 1. travnja 2023. na području Ngoi, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 23 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.019 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 8. najveći u regiji Luang Prabang od 2016. (od 295 sa stranicom). 14. u državi Laos u 2023., od 239.

Usporedi s…
Opožarena površina
15.019ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
23dana
1. tra 2023. – 23. tra 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
1. tra
2023
Toplinska žarišta
725
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
22
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
593MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. tra23. tra
24. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. tra 2023. · 433 MW · 8 2. tra 2023. · 199 MW · 19 3. tra 2023. · 85 MW · 10 4. tra 2023. · 573 MW · 41 5. tra 2023. · 824 MW · 64 6. tra 2023. · 1.245 MW · 65 7. tra 2023. · 445 MW · 21 8. tra 2023. · 1.304 MW · 27 9. tra 2023. · 7 MW · 1 10. tra 2023. · 3 MW · 1 11. tra 2023. · 2.825 MW · 54 12. tra 2023. · 87 MW · 23 13. tra 2023. · 701 MW · 36 14. tra 2023. · 1.565 MW · 59 15. tra 2023. · 925 MW · 34 16. tra 2023. · 1.141 MW · 34 17. tra 2023. · 57 MW · 16 18. tra 2023. · 328 MW · 28 19. tra 2023. · 594 MW · 61 20. tra 2023. · 461 MW · 30 21. tra 2023. · 88 MW · 20 22. tra 2023. · 262 MW · 51 23. tra 2023. · 47 MW · 11 24. tra 2023. · 40 MW · 11
1. tra 6. tra 11. tra 16. tra 21. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
43km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 25. tra.

Ovo je područje već gorjelo

77 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 974 ha 2016., 451 ha 2018., 6.542 ha 2019., 4.949 ha 2020., 2.495 ha 2021., 900 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 11.514 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 23 % površine koju ima Zagreb (150 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ngoi ovdje je počeo
    10.415 ha
    5,4 %
  2. 4.666 ha
    2,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,14 ha
Stanovnici≈ 350

Unutar opsega bilo je oko 0,14 ha izgrađene površine i živjelo je oko 350 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. tra 33,1 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 22
2. tra 33,9 °C 31 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 28
3. tra 33,7 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 29
4. tra 34,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 30
5. tra 34,2 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 28
6. tra 34,7 °C 27 % 21 km/h 0,0 mm Visoka 26
7. tra 33,7 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 28
8. tra 30,0 °C 52 % 31 km/h 0,6 mm Umjerena 20
9. tra 31,9 °C 50 % 36 km/h 0,9 mm Umjerena 15
10. tra 34,6 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 24
11. tra 35,9 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 26
12. tra 35,4 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
13. tra 35,2 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 29
14. tra 36,3 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 27
15. tra 36,0 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. tra 33,8 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
17. tra 34,4 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 29
18. tra 37,5 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
19. tra 37,7 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
20. tra 37,0 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
21. tra 36,5 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. tra 35,0 °C 36 % 35 km/h 0,8 mm Visoka 27
23. tra 37,1 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 34
24. tra poslije 34,5 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. tra poslije 35,3 °C 35 % 26 km/h 1,2 mm Visoka 23

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. ožu 2023.
Poslije · 30. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 1.915 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 1.074: 72 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,51.915 µg/m³
Dana iznad smjernice28 dana
PM102.734 µg/m³
Optička debljina12,16
30. ožu5. tra11. tra17. tra23. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ngoi?
GWIS (Copernicus) ga datira između 1. travnja 2023. i 23. travnja 2023.: 23 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 15.019 hektara (150,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ngoi (10.415 ha, 5,4 %); Pak Xeng (4.666 ha, 2,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,7 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 37, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 25. travnja 2023. → 23. travnja 2023..
  2. Datum početka: 25. ožujka 2023. → 1. travnja 2023..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.