Požar Mwense, kolovoz 2023 Mwense, Mansa
Požar je počeo 9. kolovoza 2023. na području Mwense, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 25 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 22.777 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 66. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 3. u državi Zambija u 2023., od 165.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 22.777ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 25dana
- 9. kol 2023. – 2. ruj 2023.
- Pogođene općine
- 2
- okruga
- Počeo
- 9. kol
- 2023
- Toplinska žarišta
- 923
- u jednom žarištu: 203 MW
- Opasnost na početku
- 36
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 373MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 15.113 ha 2016., 15.097 ha 2017., 13.225 ha 2018., 11.007 ha 2019., 14.971 ha 2020., 13.387 ha 2021., 14.378 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 22.768 ha koji su već izgorjeli.
- 10.491 ha Požar Mwense, kolovoz 2022 ukupno 24.417 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 10.485 ha Požar Mwense, kolovoz 2021 ukupno 25.982 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 9.743 ha Požar Mwense, srpanj 2016 ukupno 26.027 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.520 ha Požar Mwense, kolovoz 2017 ukupno 10.432 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.306 ha Požar Mwense, srpanj 2019 ukupno 10.194 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.008 ha Požar Mwense, srpanj 2017 ukupno 10.973 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 4.120 ha Požar Mwense, kolovoz 2018 ukupno 6.199 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.667 ha Požar Mwense, kolovoz 2016 ukupno 10.696 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mwense ovdje je počeo21.101 ha stigao 9. kol8,7 %
-
1.837 ha stigao 11. kol0,2 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 18 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.600 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9. kol | 27,9 °C | 26 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 10. kol | 26,7 °C | 28 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 11. kol | 27,2 °C | 30 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 12. kol | 27,7 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 13. kol | 28,2 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 14. kol | 29,9 °C | 31 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 15. kol | 31,2 °C | 30 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 16. kol | 31,1 °C | 26 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 17. kol | 30,0 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 18. kol | 30,2 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 19. kol | 31,0 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 20. kol | 32,5 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 21. kol | 32,8 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 22. kol | 33,4 °C | 21 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 23. kol | 32,7 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 24. kol | 33,1 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 25. kol | 32,7 °C | 23 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 26. kol | 33,9 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 27. kol | 33,4 °C | 13 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 28. kol | 27,1 °C | 35 % | 68 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 29. kol | 24,6 °C | 42 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 30. kol | 27,6 °C | 32 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 31. kol | 29,6 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 1. ruj | 31,0 °C | 28 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 2. ruj | 31,5 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 3. ruj poslije | 32,6 °C | 22 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 4. ruj poslije | 31,4 °C | 22 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 5. ruj poslije | 31,9 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 6. ruj poslije | 32,9 °C | 25 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 7. ruj poslije | 33,1 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 8. ruj poslije | 32,4 °C | 21 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 9. ruj poslije | 32,0 °C | 18 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 10. ruj poslije | 31,6 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 11. ruj poslije | 33,3 °C | 21 % | 19 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 12. ruj poslije | 33,7 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus16. kolovoza 2023. je zrak uz požar dosegnuo 59 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 28: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 923Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mwense?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. kolovoza 2023. do 2. rujna 2023. (25 dana). Perimetar ga datira od 10. kolovoza 2023. do 26. kolovoza 2023..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 22.777 hektara (227,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Mwense (21.101 ha, 8,7 %); Mansa (1.837 ha, 0,2 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,9 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 68 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 60, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 26. kolovoza 2023. → 2. rujna 2023..
- Datum početka: 10. kolovoza 2023. → 9. kolovoza 2023..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. kolovoza 2023. do 26. kolovoza 2023.. 923 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.