Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Mpulungu, srpanj 2026 Mpulungu

Ugašen · zadnja detekcija 10. ruj 2026. 11:38 UTC

Požar je počeo 21. srpnja 2026. na području Mpulungu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 52 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 32.256 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

To je 12. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 21. u državi Zambija u 2026., od 620.

Usporedi s…
Opožarena površina
32.256ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
52dana
21. srp 2026. – 10. ruj 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
21. srp
2026
Toplinska žarišta
900
u jednom žarištu: 134 MW
Opasnost na početku
28
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
196MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. srp10. ruj
10. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

22. srp 2026. · 1 MW · 2 23. srp 2026. · 17 MW · 5 25. srp 2026. · 3 MW · 1 26. srp 2026. · 80 MW · 11 27. srp 2026. · 0 MW · 1 28. srp 2026. · 70 MW · 7 29. srp 2026. · 86 MW · 17 30. srp 2026. · 108 MW · 17 31. srp 2026. · 579 MW · 24 1. kol 2026. · 51 MW · 8 2. kol 2026. · 279 MW · 14 5. kol 2026. · 294 MW · 34 6. kol 2026. · 3 MW · 1 7. kol 2026. · 86 MW · 9 8. kol 2026. · 131 MW · 15 9. kol 2026. · 281 MW · 28 10. kol 2026. · 400 MW · 40 11. kol 2026. · 38 MW · 5 12. kol 2026. · 399 MW · 39 13. kol 2026. · 625 MW · 44 14. kol 2026. · 186 MW · 20 15. kol 2026. · 149 MW · 15 16. kol 2026. · 99 MW · 14 17. kol 2026. · 522 MW · 47 18. kol 2026. · 16 MW · 11 19. kol 2026. · 1.162 MW · 95 20. kol 2026. · 920 MW · 79 21. kol 2026. · 422 MW · 33 22. kol 2026. · 196 MW · 33 23. kol 2026. · 50 MW · 6 24. kol 2026. · 28 MW · 4 25. kol 2026. · 18 MW · 4 26. kol 2026. · 301 MW · 22 27. kol 2026. · 365 MW · 46 28. kol 2026. · 30 MW · 5 29. kol 2026. · 38 MW · 6 30. kol 2026. · 172 MW · 19 31. kol 2026. · 427 MW · 36 1. ruj 2026. · 34 MW · 7 2. ruj 2026. · 320 MW · 27 3. ruj 2026. · 174 MW · 15 4. ruj 2026. · 91 MW · 10 5. ruj 2026. · 33 MW · 5 6. ruj 2026. · 31 MW · 5 7. ruj 2026. · 8 MW · 1 8. ruj 2026. · 29 MW · 4 9. ruj 2026. · 35 MW · 6 10. ruj 2026. · 29 MW · 3
22. srp 30. srp 8. kol 15. kol 19. kol 22. kol 29. kol 5. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
52km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

84 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 8.201 ha 2016., 7.138 ha 2017., 6.674 ha 2018., 8.878 ha 2019., 7.142 ha 2020., 4.998 ha 2021., 1.755 ha 2022., 4.254 ha 2023., 6.606 ha 2024., 9.755 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 26.998 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 50 % površine koju ima Zagreb (323 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mpulungu ovdje je počeo
    32.460 ha stigao 22. srp
    3,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina57 ha
Stanovnici≈ 7.500

Unutar opsega bilo je oko 57 ha izgrađene površine i živjelo je oko 7.500 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. srp 29,5 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 28
22. srp 29,2 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
23. srp 29,0 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
24. srp 28,7 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. srp 27,7 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. srp 27,8 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 35
27. srp 27,1 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
28. srp 28,3 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 30
29. srp 28,6 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
30. srp 28,5 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 31
31. srp 27,9 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. kol 26,5 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
2. kol 27,6 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
3. kol 27,3 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
4. kol 26,8 °C 40 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
5. kol 27,5 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. kol 28,5 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
7. kol 29,3 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
8. kol 29,0 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
9. kol 29,0 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 30
10. kol 30,8 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 32
11. kol 30,9 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. kol 30,6 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
13. kol 28,4 °C 32 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
14. kol 26,5 °C 38 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
15. kol 26,6 °C 35 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 37
16. kol 27,4 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 36
17. kol 28,2 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 35
18. kol 28,5 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 36
19. kol 28,6 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
20. kol 28,3 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 37
21. kol 28,5 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. kol 28,8 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. kol 28,8 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
24. kol 29,5 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. kol 29,5 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 38
26. kol 30,7 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
27. kol 30,3 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
28. kol 29,6 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
29. kol 29,4 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. kol 29,9 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
31. kol 30,7 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 38
1. ruj 30,5 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
2. ruj 31,4 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
3. ruj 32,0 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 38
4. ruj 31,7 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. ruj 32,7 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. ruj 31,4 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. ruj 31,5 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. ruj 29,1 °C 33 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. ruj 28,6 °C 32 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
10. ruj 29,2 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
11. ruj poslije 30,3 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
12. ruj poslije 30,3 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. ruj poslije 31,2 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. ruj poslije 31,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 35
15. ruj poslije 30,5 °C 33 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 36
16. ruj poslije 30,7 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. ruj poslije 29,9 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. ruj poslije 32,0 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. ruj poslije 31,5 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 38
20. ruj poslije 32,6 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. srp 2026.
Poslije · 17. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 208 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 117: 7,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5208 µg/m³
Dana iznad smjernice45 dana
PM10211 µg/m³
Optička debljina1,13
2021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526272829303112345678910111213
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 900Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mpulungu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. srpnja 2026. do 10. rujna 2026. (52 dana). Perimetar ga datira od 28. srpnja 2026. do 3. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 32.256 hektara (322,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mpulungu (32.460 ha, 3,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,7 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 22. srpnja 2026. → 21. srpnja 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 6 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. srpnja 2026. do 3. rujna 2026.. 900 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.