Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Mortágua, listopad 2017 Espinho, Moita, Vila Nova de Monsarros

Ugašen · zadnja detekcija 11. lis 2017. 12:32 UTC

Požar je počeo 7. listopada 2017. na području općine Espinho, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 888 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema ICNF, otkriven je 7. listopada 2017. u 14:14, a ugašenim je proglašen 9. listopada 2017..

64. u državi Portugal u 2017., od 211.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (27,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
888ha
opseg Copernicus
Trajanje
5dana
7. lis 2017. – 11. lis 2017.
Pogođene freguesije
3
freguesija
Počeo
7. lis
2017
Toplinska žarišta
83
u jednom žarištu: 27 MW
Opasnost na početku
61
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
264MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. lis11. lis
11. lis 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. lis 2017. · 522 MW · 82 11. lis 2017. · 6 MW · 1
8. lis 11. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
44km/h · najjači udar
9%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 38 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,5 mm 16. lis.

Ovo je područje već gorjelo

8 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 69 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,4 % površine koju ima Zagreb (8,9 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Espinho 984 stan. · 1,2 km od središta ovdje je počeo
    653 ha stigao 8. lis
    16 %
  2. Moita 2,5 km od središta
    172 ha stigao 8. lis
    5,0 %
  3. Vila Nova de Monsarros 1.545 stan. · 4,9 km od središta
    64 ha stigao 8. lis
    2,7 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume90 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija6,6 %
  • Poljoprivredna područja3,2 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 7. listopada 2017. i opožario 774 ha (satelit je izmjerio 888 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 7,7 % površine (Portugal)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. lis 29,7 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
8. lis 28,9 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. lis 27,2 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 38
10. lis 26,9 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 35
11. lis 26,5 °C 18 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. lis poslije 29,0 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. lis poslije 23,7 °C 47 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 27
14. lis poslije 29,7 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
15. lis poslije 33,4 °C 16 % 60 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
16. lis poslije 23,8 °C 43 % 45 km/h 3,5 mm Visoka 36

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 60,6 i najnižom vlagom od 9 %; prije toga: 38 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 30.

FWI na početku 60,6
Najniža vlaga 9 %
Dani bez kiše 38
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Castelo Branco, rujan 2024
323 ha 1 dan FWI 56,4 Najniža vlaga 9 % udaljen 80 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,7 mm, 20. ruj.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
590 ha
medijan površine
27 %
prešli 1.000 ha
7,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 30)

Bio je 1,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 5 dana (medijan: 3 dana).

Većih od njega bilo je samo 9 od 30 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 7,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,5 mmprva kiša
16. lis5 dana nakon kraja
44km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 11. lis, a 16. lis palo je 3,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 30, s medijanom od 7,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 30. ruj 2017.
Poslije · 18. lis 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. listopada 2017. je zrak uz požar dosegnuo 43 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 31: 2,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,543 µg/m³
Dana iznad smjernice7 dana
PM1050 µg/m³
5. lis7. lis9. lis11. lis13. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 83Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mortágua?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. listopada 2017. do 11. listopada 2017. (5 dana). Perimetar ga datira od 7. listopada 2017. do 8. listopada 2017.. Prema ICNF, otkriven je 7. listopada 2017. u 14:14, a ugašenim je proglašen 9. listopada 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 888 hektara (8,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 3 freguesija: Espinho (653 ha, 16 %); Moita (172 ha, 5,0 %); Vila Nova de Monsarros (64 ha, 2,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Espinho i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,7 °C, najniža vlaga od 9 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 61, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 30. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 590 ha; 27 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 9 od 30 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 30 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 7,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. listopada 2017. do 8. listopada 2017.. 83 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 774 ha službeno prema 888 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.