Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Quiaios, listopad 2017 Tocha, Mira, Bom Sucesso

Ugašen · zadnja detekcija 1. stu 2017. 02:56 UTC

Požar je počeo 15. listopada 2017. na području općine Quiaios, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 17 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 24.183 hektara, raspoređen na 25 općina. Prema ICNF, najveći od 6 zabilježenih požara otkriven je 15. listopada 2017. u 14:36, a ugašenim je proglašen 17. listopada 2017..

6. u državi Portugal u 2017., od 211.

Usporedi s…
Opožarena površina
24.183ha
opseg Copernicus
Trajanje
17dana
15. lis 2017. – 31. lis 2017.
Pogođene općine
25
freguesija
Počeo
15. lis
2017
Toplinska žarišta
90
u jednom žarištu: 217 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
292MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. lis31. lis
1. stu 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. lis 2017. · 4.239 MW · 52 16. lis 2017. · 15 MW · 2 17. lis 2017. · 50 MW · 6 18. lis 2017. · 25 MW · 5 22. lis 2017. · 3 MW · 3 23. lis 2017. · 13 MW · 4 24. lis 2017. · 6 MW · 3 25. lis 2017. · 8 MW · 3 26. lis 2017. · 3 MW · 2 27. lis 2017. · 2 MW · 1 28. lis 2017. · 1 MW · 1 29. lis 2017. · 1 MW · 2 30. lis 2017. · 1 MW · 1 31. lis 2017. · 0 MW · 1 1. stu 2017. · 6 MW · 4
15. lis 18. lis 24. lis 27. lis 30. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
54km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 46 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,6 mm 2. stu.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 38 % površine koju ima Zagreb (242 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Tocha 3.709 stan. · vatra je stigla do središta
    5.974 ha
    76 %
  2. Mira 6.958 stan. · vatra je stigla do središta
    5.535 ha stigao 17. lis
    88 %
  3. Bom Sucesso 1.832 stan. · vatra je stigla do središta
    3.150 ha stigao 15. lis
    52 %
  4. Requeixo, Nossa Senhora de Fátima e Nariz 4.383 stan. · vatra je stigla do središta
    1.711 ha
    53 %
  5. Quiaios 912 stan. · 2,6 km od središta ovdje je počeo
    1.004 ha stigao 15. lis
    19 %
  6. Sosa 2.817 stan. · 0,9 km od središta
    973 ha
    45 %
  7. Ouca 1.750 stan. · vatra je stigla do središta
    743 ha
    45 %
  8. Seixo 1.253 stan. · vatra je stigla do središta
    734 ha stigao 17. lis
    45 %
  9. Calvão 2.186 stan. · 0,7 km od središta
    682 ha
    46 %
  10. União das Freguesias de Fonte de Angeão e Covão do Lobo 1.179 stan. · vatra je stigla do središta
    488 ha
    28 %
  11. União das Freguesias de Ponte de Vagos e Santa Catarina 991 stan. · vatra je stigla do središta
    485 ha
    37 %
  12. Palhaça 2.667 stan. · 0,6 km od središta
    465 ha
    46 %
  13. Praia de Mira 3.247 stan. · 3,2 km od središta
    396 ha
    9,9 %
  14. Oiã 7.864 stan. · 1,6 km od središta
    390 ha
    15 %
  15. Carapelhos 656 stan. · vatra je stigla do središta
    348 ha
    79 %
  16. Santo André de Vagos 2.046 stan. · 1,1 km od središta
    345 ha stigao 15. lis
    27 %
  17. Eixo e Eirol 6.190 stan. · 2,1 km od središta
    147 ha
    6,5 %
  18. Vilamar e Corticeiro de Cima 1.363 stan. · 1,0 km od središta
    138 ha
    12 %
  19. Bustos, Troviscal e Mamarrosa 6.221 stan. · 3,4 km od središta
    121 ha
    4,2 %
  20. União das Freguesias de Vagos e Santo António 4.606 stan. · 1,8 km od središta
    103 ha stigao 15. lis
    3,3 %
  21. Oliveirinha 4.675 stan. · 2,1 km od središta
    99 ha
    8,1 %
  22. Gafanha da Boa Hora 2.850 stan. · 4,4 km od središta
    85 ha
    2,3 %
  23. Fermentelos 3.028 stan. · 3,0 km od središta
    53 ha
    6,1 %
  24. Sanguinheira 1.753 stan. · 3,0 km od središta
    39 ha
    1,5 %
  25. São Caetano 724 stan. · 2,6 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Crnogorične šume36 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija23 %
  • Poljoprivredna područja19 %
  • Mješovite šume13 %
  • Izgrađena područja4,7 %
  • Listopadne šume2,4 %
  • Ostala prirodna područja0,7 %
  • Ostalo0,5 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 46 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina430 ha
Stanovnici≈ 13.000

Unutar opsega bilo je oko 430 ha izgrađene površine i živjelo je oko 13.000 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Kompleks od 6 požara prema ICNF

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 6 požara, ukupno 21.280 ha (satelit je izmjerio 24.183 ha).

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 244 ha 2 19.026 ha 3 363 ha 4 1.575 ha 5 57 ha 6 16 ha
15. lis21. lis
uzrok nepoznat ili nije objavljen namjerno ponovno rasplamsavanje
  1. 1 Vagos Santo André de Vagos 15. listopada 2017. · 13:34 244 ha · ugašen 21. listopada 2017. · uzrok: nepoznat
  2. 2 Figueira da Foz Quiaios 15. listopada 2017. · 14:36 19.026 ha · ugašen 17. listopada 2017. · uzrok: namjerno
  3. 3 Oliveira do Bairro Oiã 15. listopada 2017. · 15:59 363 ha · ugašen 18. listopada 2017. · uzrok: nepoznat
  4. 4 Aveiro Nariz 15. listopada 2017. · 16:44 1.575 ha · ugašen 15. listopada 2017. · uzrok: nepoznat
  5. 5 Vagos Sosa 15. listopada 2017. · 23:57 57 ha · ugašen 16. listopada 2017. · uzrok: ponovno rasplamsavanje
  6. 6 Vagos Sosa 16. listopada 2017. · 19:32 16 ha · ugašen 16. listopada 2017. · uzrok: ponovno rasplamsavanje

Ukupno prema ICNF: 21.280 ha, 88 % od 24.183 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Provjereno s medijima

Provjereno 29. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Incêndio de Quiaios · Incêndio de Mira · Incêndio da Mata Nacional de Quiaios
Prema izvorima, riječ je o više požara koji su se spojili:
  • Quiaios (Mata Nacional) 15. listopada 2017.
  • Mira 15. listopada 2017.
  • Vagos / Ílhavo (Aveiro) 15. listopada 2017.

Izvori

Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. lis 30,7 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
16. lis 22,2 °C 59 % 54 km/h 6,9 mm Vrlo niska 4
17. lis 19,6 °C 62 % 39 km/h 20,7 mm Vrlo niska 0
18. lis 17,7 °C 71 % 31 km/h 6,2 mm Vrlo niska 0
19. lis 18,8 °C 81 % 27 km/h 1,9 mm Vrlo niska 0
20. lis 19,8 °C 94 % 27 km/h 6,0 mm Vrlo niska 0
21. lis 18,2 °C 67 % 37 km/h 1,3 mm Vrlo niska 0
22. lis 18,5 °C 55 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
23. lis 21,4 °C 52 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
24. lis 24,8 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Niska 6
25. lis 24,2 °C 49 % 24 km/h 0,0 mm Niska 7
26. lis 24,8 °C 53 % 18 km/h 0,0 mm Niska 7
27. lis 27,9 °C 42 % 24 km/h 0,0 mm Niska 10
28. lis 25,5 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 11
29. lis 23,2 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 11
30. lis 22,3 °C 47 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 14
31. lis 22,8 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 14
1. stu poslije 21,2 °C 57 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 13
2. stu poslije 17,9 °C 86 % 40 km/h 10,6 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. lis 2017.
Poslije · 7. stu 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2017. je zrak uz požar dosegnuo 268 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 145: 9,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5268 µg/m³
Dana iznad smjernice8 dana
PM10468 µg/m³
131415161718192021222324252627282930311234
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 90Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Quiaios?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 15. listopada 2017. do 31. listopada 2017. (17 dana). Perimetar ga datira od 15. listopada 2017. do 24. listopada 2017.. Prema ICNF, najveći od 6 zabilježenih požara otkriven je 15. listopada 2017. u 14:36, a ugašenim je proglašen 17. listopada 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 24.183 hektara (241,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 25 općina: Tocha (5.974 ha, 76 %); Mira (5.535 ha, 88 %); Bom Sucesso (3.150 ha, 52 %); Requeixo, Nossa Senhora de Fátima e Nariz (1.711 ha, 53 %); Quiaios (1.004 ha, 19 %); Sosa (973 ha, 45 %); Ouca (743 ha, 45 %); Seixo (734 ha, 45 %); Calvão (682 ha, 46 %); União das Freguesias de Fonte de Angeão e Covão do Lobo (488 ha, 28 %); União das Freguesias de Ponte de Vagos e Santa Catarina (485 ha, 37 %); Palhaça (465 ha, 46 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je dosegla središte područja Mira: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,7 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. listopada 2017. do 24. listopada 2017.. 90 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 21.280 ha službeno prema 24.183 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.