Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · →

Požar Mora, 20. listopada 2026. Waza, Mora

Jenjava · zadnja detekcija 3. stu 2026. 12:36 UTC

Požar je počeo 20. listopada 2026. na području Mora, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.957 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 5. najveći u regiji Far North od 2016. (od 348 sa stranicom). 13. u državi Kamerun u 2026., od 387.

Usporedi s…

Je li još aktivan?

Nema detekcija od 3. stu 2026. 12:36 UTC. To obično znači da požar više nema plamen vidljiv iz svemira, iako mogu ostati vruće točke. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.

Opožarena površina
7.957ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
15dana
20. lis 2026. – 3. stu 2026.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
20. lis
2026
Toplinska žarišta
146
u jednom žarištu: 63 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
173MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. lis3. stu
3. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. lis 2026. · 15 MW · 2 21. lis 2026. · 0 MW · 0 22. lis 2026. · 8 MW · 2 23. lis 2026. · 0 MW · 0 24. lis 2026. · 19 MW · 3 25. lis 2026. · 6 MW · 1 26. lis 2026. · 50 MW · 9 27. lis 2026. · 184 MW · 11 28. lis 2026. · 1.492 MW · 73 29. lis 2026. · 79 MW · 21 30. lis 2026. · 32 MW · 6 31. lis 2026. · 86 MW · 10 1. stu 2026. · 86 MW · 6 2. stu 2026. · 15 MW · 2 3. stu 2026. · 0 MW · 0
20. lis 23. lis 26. lis 28. lis 29. lis 1. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
35km/h · najjači udar
10%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana.

Ovo je područje već gorjelo

21 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 453 ha 2017., 175 ha 2019., 1.450 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.648 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 12 % površine koju ima Zagreb (80 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 7.389 ha stigao 20. lis
    3,0 %
  2. Mora ovdje je počeo
    575 ha stigao 20. lis
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. lis 38,2 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. lis 38,5 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. lis 38,0 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
23. lis 36,9 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. lis 37,0 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 38
25. lis 36,7 °C 13 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 38
26. lis 37,5 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Visoka 37
27. lis 38,4 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
28. lis 39,1 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
29. lis 38,3 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
30. lis 39,3 °C 15 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
31. lis 38,7 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
1. stu 40,0 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
2. stu 39,9 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
3. stu 40,1 °C 11 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. lis 2026.
Poslije · 3. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

27. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 63 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 44: 2,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,563 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM10182 µg/m³
Optička debljina0,38
1819202122232425262728
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 146Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mora?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 20. listopada 2026. do 3. studenoga 2026. (15 dana). Perimetar ga datira od 24. listopada 2026. do 2. studenoga 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.957 hektara (79,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Waza (7.389 ha, 3,0 %); Mora (575 ha, 0,3 %).
Je li požar Mora još aktivan?
Nema detekcija vatre od 3. stu 2026. 12:36 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,0 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 52, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 5 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 29. listopada 2026..
  1. Površina: 7.022 → 7.957 ha.
  2. Površina: 6.856 → 7.022 ha.
  3. Površina: 6.268 → 6.856 ha.
  4. Površina: 5.590 → 6.268 ha.
  5. Stranica objavljena (5.590 ha).

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 24. listopada 2026. do 2. studenoga 2026.. 146 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.