Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Montalegre, 28. rujna 2016. Chã, Meixedo e Padornelos

Ugašen · zadnja detekcija 28. ruj 2016. 14:01 UTC

Požar je počeo 28. rujna 2016. na području općine Chã, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 147 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 28. rujna 2016. u 14:17, a ugašenim je proglašen 28. rujna 2016..

To je 46. najveći u regiji Montalegre od 2016. (od 65 sa stranicom). 144. u državi Portugal u 2016., od 180.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (18,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
147ha
opseg Copernicus
Trajanje
4dana
28. ruj 2016. – 1. lis 2016.
Pogođene freguesije
2
freguesija
Počeo
28. ruj
2016
Toplinska žarišta
2
u jednom žarištu: 19 MW
Opasnost na početku
10
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
30MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. ruj1. lis

Kako se razvijao, iz dana u dan

28. ruj 2016. · 30 MW · 2

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

23°najviša
44km/h · najjači udar
34%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 8,7 mm 11. lis.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Chã 701 stan. · 5,2 km od središta ovdje je počeo
    135 ha stigao 28. ruj
    2,6 %
  2. Meixedo e Padornelos 265 stan. · 5,0 km od središta
    12 ha
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja64 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija18 %
  • Poljoprivredna područja18 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Kompleks od 2 požara prema ICNF

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 129 ha (satelit je izmjerio 147 ha).

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 88 ha 2 41 ha
28. ruj1. lis
nepažnja
  1. 1 Montalegre Chã 28. rujna 2016. · 14:17 88 ha · ugašen 28. rujna 2016. · uzrok: nepažnja
  2. 2 Montalegre Meixedo 30. rujna 2016. · 15:20 41 ha · ugašen 30. rujna 2016. · uzrok: nepažnja

Ukupno prema ICNF: 129 ha, 88 % od 147 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. ruj 21,8 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Niska 10
29. ruj 22,6 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Niska 11
30. ruj 18,7 °C 48 % 44 km/h 1,0 mm Niska 9
1. lis 15,3 °C 46 % 26 km/h 0,0 mm Niska 9
2. lis poslije 16,6 °C 41 % 20 km/h 0,0 mm Niska 9
3. lis poslije 18,5 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 12
4. lis poslije 18,1 °C 49 % 39 km/h 0,0 mm Umjerena 14
5. lis poslije 17,5 °C 45 % 20 km/h 0,0 mm Umjerena 11
6. lis poslije 20,2 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 16
7. lis poslije 18,4 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 17
8. lis poslije 19,4 °C 45 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 14
9. lis poslije 17,7 °C 44 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 14
10. lis poslije 16,9 °C 41 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 14
11. lis poslije 13,4 °C 63 % 39 km/h 8,7 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 10,2 i najnižom vlagom od 46 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 10,2
Najniža vlaga 46 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Montalegre, srpanj 2026
161 ha 7 dana FWI 9,9 Najniža vlaga 44 % udaljen 26 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 12. srp.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
154 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
4,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (147 ha prema medijanu od 154 ha) i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).

Kod 3 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

8,7 mmprva kiša
11. lis10 dana nakon kraja
44km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. lis, a 11. lis palo je 8,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 16, s medijanom od 4,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. ruj 2016.
Poslije · 8. lis 2016.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. rujna 2016. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1020 µg/m³
29. ruj1. lis3. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Montalegre?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 28. rujna 2016. do 1. listopada 2016. (4 dana). Perimetar ga datira od 1. listopada 2016. do 1. listopada 2016.. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 28. rujna 2016. u 14:17, a ugašenim je proglašen 28. rujna 2016..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 147 hektara (1,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 2 freguesija: Chã (135 ha, 2,6 %); Meixedo e Padornelos (12 ha, 0,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 5,0 km od središta područja Meixedo e Padornelos, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 22,6 °C, najniža vlaga od 34 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 11, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 154 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 3 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 1. listopada 2016. do 1. listopada 2016.. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 129 ha službeno prema 147 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.