Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Montalegre, 28 septembrie 2016 Chã, Meixedo e Padornelos

Stins · ultima detecție 28 sept. 2016, 14:01 UTC

Focul a început pe 28 septembrie 2016 în comuna Chã, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 147 hectare, repartizat între 2 comune. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 28 septembrie 2016 la ora 14:17 și declarat stins pe 28 septembrie 2016.

Este al 46-lea ca mărime din Montalegre din 2016 (din 65 cu pagină). Al 144-lea din Portugalia în 2016, din 180.

Puterea măsurată de satelit este mică (18,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
147ha
perimetru Copernicus
Durată
4zile
28 sept. 2016 – 1 oct. 2016
Freguesii afectate
2
freguesii
A început pe
28 sept.
2016
Focare termice
2
într-un singur focar: 19 MW
Pericol la început
11
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
30MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 sept.1 oct.

Cum a evoluat, zi de zi

28 sept. 2016 · 30 MW · 2

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

23°maximă
44km/h · rafală maximă
34%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,7 mm pe 11 oct..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Chã 701 loc. · la 5,2 km de centru a început aici
    135 ha a ajuns pe 28 sept.
    2,6 %
  2. Meixedo e Padornelos 265 loc. · la 5,0 km de centru
    12 ha
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale64 %
  • Tufărișuri și tranziție18 %
  • Terenuri agricole18 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Complex de 2 incendii, potrivit ICNF

Potrivit ICNF, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 129 ha (satelitul a măsurat 147 ha).

ICNF înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 88 ha 2 41 ha
28 sept.1 oct.
neglijență
  1. 1 Montalegre Chã 28 septembrie 2016 · 14:17 88 ha · stins la 28 septembrie 2016 · cauză: neglijență
  2. 2 Montalegre Meixedo 30 septembrie 2016 · 15:20 41 ha · stins la 30 septembrie 2016 · cauză: neglijență

Total potrivit ICNF: 129 ha, adică 88 % din cele 147 ha ale perimetrului satelitar.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 sept. 21,8 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 11
29 sept. 22,6 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 14
30 sept. 18,7 °C 48 % 44 km/h 1,0 mm Moderat 19
1 oct. 15,3 °C 46 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 7
2 oct. după 16,6 °C 41 % 20 km/h 0,0 mm Scăzut 9
3 oct. după 18,5 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 15
4 oct. după 18,1 °C 49 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 13
5 oct. după 17,5 °C 45 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 12
6 oct. după 20,2 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 18
7 oct. după 18,4 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 18
8 oct. după 19,4 °C 45 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 13
9 oct. după 17,7 °C 44 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 16
10 oct. după 16,9 °C 41 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 14
11 oct. după 13,4 °C 63 % 39 km/h 8,7 mm Moderat 13

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 11,3 și o umiditate minimă de 46 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 30.

FWI la pornire 11,3
Umiditate minimă 46 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Salvaterra de Miño, august 2021
148 ha 1 zi FWI 12,0 Umiditate min. 46 % la 70 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
188 ha
suprafață mediană
3 %
au trecut de 1.000 ha
3,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 24 din 30)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (147 ha față de o mediană de 188 ha) și a durat 4 zile, față de 2 zile.

La 6 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

8,7 mmprima ploaie
11 oct.la 10 zile după final
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 oct., iar pe 11 oct. au căzut 8,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 24 din 30, cu o mediană de 3,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 sept. 2016
După · 8 oct. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 septembrie 2016 aerul de lângă foc a ajuns la 11 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,511 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1020 µg/m³
29 sept.1 oct.3 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Montalegre?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 28 septembrie 2016 și 1 octombrie 2016 (4 zile). Perimetrul îl datează între 1 octombrie 2016 și 1 octombrie 2016. Potrivit ICNF, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 28 septembrie 2016 la ora 14:17 și declarat stins pe 28 septembrie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 147 hectare (1,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: Chã (135 ha, 2,6 %); Meixedo e Padornelos (12 ha, 0,3 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 5,0 km de centrul zonei Meixedo e Padornelos, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 22,6 °C, o umiditate minimă de 34 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 19, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 30. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 188 ha; 3 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 30 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 1 octombrie 2016 – 1 octombrie 2016. 2 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 129 ha oficiale față de 147 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.