Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Mocuba, 3. rujna 2019. Mocuba

Ugašen · zadnja detekcija 24. ruj 2019. 11:06 UTC

Požar je počeo 3. rujna 2019. na području Mocuba, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.979 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 343. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 564 sa stranicom). 113. u državi Mozambik u 2019., od 212.

Opožarena površina
3.979ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
3. ruj 2019. – 24. ruj 2019.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
3. ruj
2019
Toplinska žarišta
176
u jednom žarištu: 95 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
108MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. ruj24. ruj
24. ruj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. ruj 2019. · 20 MW · 3 6. ruj 2019. · 17 MW · 2 9. ruj 2019. · 67 MW · 8 10. ruj 2019. · 76 MW · 8 11. ruj 2019. · 368 MW · 31 12. ruj 2019. · 300 MW · 26 13. ruj 2019. · 71 MW · 6 14. ruj 2019. · 2 MW · 3 15. ruj 2019. · 472 MW · 16 16. ruj 2019. · 66 MW · 9 17. ruj 2019. · 51 MW · 6 18. ruj 2019. · 86 MW · 18 19. ruj 2019. · 50 MW · 6 20. ruj 2019. · 17 MW · 3 21. ruj 2019. · 2 MW · 1 22. ruj 2019. · 46 MW · 3 23. ruj 2019. · 124 MW · 18 24. ruj 2019. · 117 MW · 9
5. ruj 11. ruj 15. ruj 19. ruj 23. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
52km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana. Nakon požara došla je kiša: 6,8 mm 25. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

84 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.499 ha 2016., 1.311 ha 2017., 2.750 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.356 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,2 % površine koju ima Zagreb (40 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mocuba ovdje je počeo
    3.996 ha stigao 5. ruj
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina3,0 ha
Stanovnici≈ 800

Unutar opsega bilo je oko 3,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 800 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. ruj 27,6 °C 43 % 33 km/h 0,1 mm Umjerena 20
4. ruj 29,4 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 21
5. ruj 31,0 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 25
6. ruj 28,6 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 28
7. ruj 23,6 °C 50 % 52 km/h 4,0 mm Niska 5
8. ruj 23,5 °C 44 % 43 km/h 1,1 mm Niska 8
9. ruj 25,6 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 15
10. ruj 30,7 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 24
11. ruj 32,8 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
12. ruj 35,8 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. ruj 35,1 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 30
14. ruj 36,3 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. ruj 33,3 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. ruj 31,6 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
17. ruj 30,7 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 29
18. ruj 29,9 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
19. ruj 30,9 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 30
20. ruj 30,8 °C 33 % 35 km/h 0,1 mm Visoka 30
21. ruj 32,0 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 29
22. ruj 34,6 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 32
23. ruj 36,2 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. ruj 34,6 °C 21 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
25. ruj poslije 28,6 °C 43 % 44 km/h 6,8 mm Niska 6

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 20,5 i najnižom vlagom od 43 %; prije toga: 9 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 25.

FWI na početku 20,5
Najniža vlaga 43 %
Dani bez kiše 9
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Namarrói, rujan 2024
3.802 ha 10 dana FWI 19,4 Najniža vlaga 42 % udaljen 101 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,8 mm, 22. ruj.

Kako su završili

17 dana
medijan trajanja
3.802 ha
medijan površine
28 %
prešli 10.000 ha
3,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 20 od 25)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.979 ha prema medijanu od 3.802 ha) i trajao 22 dana (medijan: 17 dana).

Kod 5 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

6,8 mmprva kiša
25. rujdan nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 24. ruj, a 25. ruj palo je 6,8 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 20 od 25, s medijanom od 3,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. kol 2019.
Poslije · 1. lis 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 176Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mocuba?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 3. rujna 2019. do 24. rujna 2019. (22 dana). Perimetar ga datira od 9. rujna 2019. do 20. rujna 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.979 hektara (39,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mocuba (3.996 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,3 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 25. Medijan trajanja bio je 17 dana, a medijan površine 3.802 ha; 28 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 5 od 25 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 20. rujna 2019. → 24. rujna 2019..
  2. Datum početka: 9. rujna 2019. → 3. rujna 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 9. rujna 2019. do 20. rujna 2019.. 176 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.