Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska ·

Požar Mendive, veljača 2021 Mendive

Ugašen · zadnja detekcija 25. velj 2021. 13:54 UTC

Požar je počeo 25. veljače 2021. na području općine Mendive, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 304 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ovaj zapis najvjerojatnije se odnosi na pastirsko paljenje (écobuage) u Pirenejima, a ne na šumski požar. Zimi se pale pašnjaci i šikare kako bi se obnovila ispaša, a ovaj požar nije u službenoj bazi šumskih požara Francuske (BDIFF). Zato nije uvršten u ljestvice požara.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (8,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
304ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
25. velj 2021. – 25. velj 2021.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
25. velj
2021
Toplinska žarišta
8
u jednom žarištu: 8 MW
Opasnost na početku
1
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
50MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 25. velj25. velj

Kako se razvijao, iz dana u dan

25. velj 2021. · 50 MW · 8

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

16°najviša
42km/h · najjači udar
42%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,3 mm 28. velj.

Ovo je područje već gorjelo

97 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 296 ha 2019..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mendive 172 stan. · 4,0 km od središta ovdje je počeo
    304 ha stigao 25. velj
    7,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja93 %
  • Listopadne šume7,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
25. velj 16,2 °C 42 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
26. velj poslije 12,5 °C 71 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
27. velj poslije 10,7 °C 62 % 38 km/h 0,1 mm Vrlo niska 1
28. velj poslije 8,9 °C 82 % 46 km/h 7,3 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 0,9 i najnižom vlagom od 42 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 21.

FWI na početku 0,9
Najniža vlaga 42 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Banca, ožujak 2026
253 ha 6 dana FWI 0,6 Najniža vlaga 42 % udaljen 22 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,4 mm, 25. ožu.

Kako su završili

4 dana
medijan trajanja
183 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 21 od 21)

Bio je 1,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 4 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

7,3 mmprva kiša
28. velj3 dana nakon kraja
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 25. velj, a 28. velj palo je 7,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 21 od 21, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 18. velj 2021.
Poslije · 4. ožu 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

24. veljače 2021. je zrak uz požar dosegnuo 23 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,523 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1043 µg/m³
23. velj25. velj27. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 8Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mendive?
Copernicus ga datira između 25. veljače 2021. i 25. veljače 2021.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 304 hektara (3,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mendive (304 ha, 7,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Mendive i zaustavila se 4,0 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 16,2 °C, najniža vlaga od 42 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 1, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 21. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 183 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 8 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.