Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 9. lis 2026. – 25. lis 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 9. listopada 2026. na području Mecula, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.343 hektara, raspoređen na jednu općinu.
47. u državi Mozambik u 2026., od 554.
GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 9. lis 2026. do 25. lis 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 121 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 9. listopada 2026.; žarišta tog dana: 37.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 3.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 38,2 °C i najniža vlažnost 21 % 22. listopada 2026.; udari vjetra 43 km/h 12. listopada 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Pomaknite klizač da vidite koju je površinu stranica objavljivala svaki dan.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-09 | 37 | 477 | 34,2 | 20,7 | 27 | 14,3 | 29,2 | 0 | 28,3 | alto | 1 |
| 2026-10-10 | 21 | 342 | 34,3 | 21,6 | 30 | 10,7 | 28,1 | 0,1 | 27,8 | alto | 1 |
| 2026-10-11 | 15 | 70 | 34,8 | 22,2 | 26 | 16 | 28,8 | 0 | 30,9 | alto | 1 |
| 2026-10-12 | 0 | 0 | 34 | 21,7 | 29 | 14,9 | 43,2 | 0 | 35,3 | alto | 1 |
| 2026-10-13 | 2 | 1 | 33,9 | 21,2 | 27 | 17,4 | 41,8 | 0,4 | 36,6 | alto | 1 |
| 2026-10-14 | 12 | 195 | 34,2 | 21,5 | 26 | 17,6 | 38,5 | 0,1 | 34,9 | alto | 1 |
| 2026-10-15 | 0 | 0 | 34,6 | 21,6 | 21 | 15,6 | 34,6 | 0,1 | 43,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-16 | 13 | 95 | 34,1 | 20,8 | 22 | 19,5 | 39,2 | 0 | 43,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-17 | 1 | 1 | 33,6 | 20,6 | 25 | 18,4 | 38,2 | 0,2 | 40 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-18 | 2 | 20 | 32,2 | 20,8 | 31 | 15,3 | 31,7 | 0 | 36,5 | alto | 1 |
| 2026-10-19 | 35 | 238 | 34 | 21,9 | 30 | 14,5 | 34,6 | 0 | 36,4 | alto | 1 |
| 2026-10-20 | 20 | 165 | 36,2 | 21,7 | 27 | 16 | 33,1 | 0 | 36,4 | alto | 1 |
| 2026-10-21 | 19 | 102 | 37 | 22,3 | 27 | 15,4 | 31,3 | 0 | 36,7 | alto | 1 |
| 2026-10-22 | 53 | 396 | 38,2 | 22,6 | 21 | 17,9 | 35,6 | 0 | 39,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-23 | 14 | 119 | 37,9 | 22,8 | 19 | 18 | 35,3 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-24 | 11 | 350 | 36,6 | 22,7 | 19 | 16 | 36,4 | 0 | 47,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-25 | 0 | 0 | 34,1 | 23,6 | 36 | 13,7 | 33,8 | 0,5 | 38,7 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-26 | 0 | 0 | 35,5 | 23,5 | 26 | 16,8 | 32,8 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-27 | 0 | 0 | 35,7 | 22,7 | 28 | 16,8 | 36 | 0,1 | 37,9 | alto | 0 |
| 2026-10-28 | 0 | 0 | 36,1 | 22,5 | 26 | 16,6 | 35,6 | 0 | 42,9 | muy_alto | 0 |
| 2026-10-29 | 0 | 0 | 37 | 23,2 | 27 | 16,4 | 33,1 | 0,2 | 34,6 | alto | 0 |
| 2026-10-30 | 0 | 0 | 29,6 | 20,9 | 45 | 19,1 | 36,7 | 10,7 | 3,8 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ECMWF IFS · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,7 mm 30. lis.
33 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.948 ha 2017., 2.496 ha 2019., 245 ha 2020., 1.697 ha 2021., 1.524 ha 2022., 542 ha 2024., 2.028 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.988 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9. lis | 34,2 °C | 27 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 10. lis | 34,3 °C | 30 % | 28 km/h | 0,1 mm | Visoka 28 |
| 11. lis | 34,8 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 12. lis | 34,0 °C | 29 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 13. lis | 33,9 °C | 27 % | 42 km/h | 0,4 mm | Visoka 37 |
| 14. lis | 34,2 °C | 26 % | 38 km/h | 0,1 mm | Visoka 35 |
| 15. lis | 34,6 °C | 21 % | 35 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 43 |
| 16. lis | 34,1 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 17. lis | 33,6 °C | 25 % | 38 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 40 |
| 18. lis | 32,2 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 19. lis | 34,0 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 20. lis | 36,2 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 21. lis | 37,0 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 22. lis | 38,2 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 23. lis | 37,9 °C | 19 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 24. lis | 36,6 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 25. lis | 34,1 °C | 36 % | 34 km/h | 0,5 mm | Vrlo visoka 39 |
| 26. lis poslije | 35,5 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 27. lis poslije | 35,7 °C | 28 % | 36 km/h | 0,1 mm | Visoka 38 |
| 28. lis poslije | 36,1 °C | 26 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 29. lis poslije | 37,0 °C | 27 % | 33 km/h | 0,2 mm | Visoka 35 |
| 30. lis poslije | 29,6 °C | 45 % | 37 km/h | 10,7 mm | Vrlo niska 4 |
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
10. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 41 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 22: 1,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.