Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Mecula, 9. listopada 2022. Mecula

Ugašen · zadnja detekcija 27. lis 2022. 22:46 UTC

Požar je počeo 9. listopada 2022. na području Mecula, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.173 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 186. najveći u regiji Niassa od 2016. (od 373 sa stranicom). 111. u državi Mozambik u 2022., od 206.

Opožarena površina
4.173ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
19dana
9. lis 2022. – 27. lis 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
9. lis
2022
Toplinska žarišta
149
u jednom žarištu: 63 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
60MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. lis27. lis
27. lis 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. lis 2022. · 78 MW · 6 11. lis 2022. · 6 MW · 2 12. lis 2022. · 111 MW · 10 13. lis 2022. · 201 MW · 17 14. lis 2022. · 135 MW · 19 15. lis 2022. · 82 MW · 28 16. lis 2022. · 112 MW · 20 17. lis 2022. · 60 MW · 9 18. lis 2022. · 3 MW · 3 19. lis 2022. · 69 MW · 4 20. lis 2022. · 8 MW · 2 21. lis 2022. · 4 MW · 1 22. lis 2022. · 24 MW · 5 23. lis 2022. · 19 MW · 2 24. lis 2022. · 98 MW · 7 25. lis 2022. · 31 MW · 4 26. lis 2022. · 1 MW · 1 27. lis 2022. · 40 MW · 9
9. lis 13. lis 18. lis 22. lis 26. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
38km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

71 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 931 ha 2017., 112 ha 2018., 1.354 ha 2019., 881 ha 2020., 283 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.978 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,5 % površine koju ima Zagreb (42 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mecula ovdje je počeo
    4.202 ha stigao 9. lis
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 12 % površine (Mozambik)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. lis 31,6 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
10. lis 31,8 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
11. lis 31,3 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
12. lis 31,2 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
13. lis 32,1 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 38
14. lis 32,4 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
15. lis 32,2 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
16. lis 30,9 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 37
17. lis 31,2 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. lis 31,4 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. lis 30,9 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
20. lis 32,4 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
21. lis 32,4 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 38
22. lis 32,6 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
23. lis 32,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. lis 33,7 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
25. lis 33,2 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38
26. lis 32,9 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
27. lis 33,2 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
28. lis poslije 34,4 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. lis poslije 34,4 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
30. lis poslije 32,6 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
31. lis poslije 34,5 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. stu poslije 33,8 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
2. stu poslije 32,3 °C 35 % 34 km/h 0,1 mm Visoka 37
3. stu poslije 33,0 °C 32 % 34 km/h 0,1 mm Visoka 35
4. stu poslije 32,1 °C 35 % 33 km/h 0,1 mm Visoka 36
5. stu poslije 33,0 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
6. stu poslije 33,0 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 37

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 38,0 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 38,0
Najniža vlaga 22 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Marrupa, kolovoz 2017
3.438 ha 8 dana FWI 36,6 Najniža vlaga 22 % udaljen 98 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

7 dana
medijan trajanja
3.531 ha
medijan površine
0 %
prešli 10.000 ha
1,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 7 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (4.173 ha prema medijanu od 3.531 ha) i trajao 19 dana (medijan: 7 dana).

Kod 9 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 27. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 7 od 16, s medijanom od 1,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. lis 2022.
Poslije · 3. stu 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 67 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 37: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,567 µg/m³
Dana iznad smjernice7 dana
PM1096 µg/m³
Optička debljina1,29
7. lis12. lis17. lis22. lis27. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 149Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mecula?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. listopada 2022. do 27. listopada 2022. (19 dana). Perimetar ga datira od 11. listopada 2022. do 20. listopada 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.173 hektara (41,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mecula (4.202 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,7 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 7 dana, a medijan površine 3.531 ha; 0 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 9 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 20. listopada 2022. → 27. listopada 2022..
  2. Datum početka: 11. listopada 2022. → 9. listopada 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. listopada 2022. do 20. listopada 2022.. 149 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.