Preskoči na sadržaj
worldfires
ZW · Zimbabve ·

Požar Matobo, 8. studenoga 2023. Matobo, Mangwe

Ugašen · zadnja detekcija 8. stu 2023. 23:19 UTC

Požar je počeo 8. studenoga 2023. na području Matobo, Zimbabve, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.022 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 148. najveći u regiji Matabeleland South od 2016. (od 155 sa stranicom). 165. u državi Zimbabve u 2023., od 173.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (25,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.022ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
8. stu 2023. – 8. stu 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
8. stu
2023
Toplinska žarišta
27
u jednom žarištu: 26 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
414MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. stu8. stu

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. stu 2023. · 414 MW · 27

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

28°najviša
50km/h · najjači udar
46%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,6 % površine koju ima Zagreb (10 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Matobo ovdje je počeo
    914 ha stigao 8. stu
    0,1 %
  2. 113 ha stigao 8. stu
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 11 % površine (Zimbabve)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. stu 28,4 °C 46 % 50 km/h 0,1 mm Umjerena 20
9. stu poslije 32,5 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. stu poslije 31,9 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 31
11. stu poslije 33,8 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
12. stu poslije 36,3 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. stu poslije 33,2 °C 24 % 49 km/h 0,8 mm Visoka 37
14. stu poslije 26,1 °C 50 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 29
15. stu poslije 26,5 °C 46 % 46 km/h 0,2 mm Visoka 28
16. stu poslije 31,8 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
17. stu poslije 35,0 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
18. stu poslije 35,4 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 19,7 i najnižom vlagom od 46 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 1.

FWI na početku 19,7
Najniža vlaga 46 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Insiza, rujan 2017
1.028 ha 1 dan FWI 27,3 Najniža vlaga 41 % udaljen 149 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,6 mm, 2. lis.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 1. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
50km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 8. stu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. stu 2023.
Poslije · 15. stu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. studenoga 2023. je zrak uz požar dosegnuo 12 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,512 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1018 µg/m³
Optička debljina0,35
6. stu8. stu10. stu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 27Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zimbabve

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Matobo?
GWIS (Copernicus) ga datira između 8. studenoga 2023. i 8. studenoga 2023.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.022 hektara (10,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Matobo (914 ha, 0,1 %); Mangwe (113 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,4 °C, najniža vlaga od 46 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 20, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zimbabve (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 27 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.