Preskoči na sadržaj
worldfires
ZW · Zimbabve · –

Požar Mangwe, 11. rujna 2022. Mangwe

Ugašen · zadnja detekcija 19. ruj 2022. 11:49 UTC

Požar je počeo 11. rujna 2022. na području Mangwe, Zimbabve, a sateliti su ga vidjeli kako gori 9 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.636 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 4. najveći u regiji Matabeleland South od 2016. (od 155 sa stranicom). 24. u državi Zimbabve u 2022., od 346.

Opožarena površina
5.636ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
9dana
11. ruj 2022. – 19. ruj 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
11. ruj
2022
Toplinska žarišta
164
u jednom žarištu: 78 MW
Opasnost na početku
50
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
175MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 11. ruj19. ruj
19. ruj 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. ruj 2022. · 358 MW · 45 12. ruj 2022. · 422 MW · 79 13. ruj 2022. · 262 MW · 25 16. ruj 2022. · 33 MW · 6 17. ruj 2022. · 3 MW · 1 18. ruj 2022. · 1 MW · 1 19. ruj 2022. · 144 MW · 7
12. ruj 17. ruj 19. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
54km/h · najjači udar
3%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 51 dan.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8,8 % površine koju ima Zagreb (56 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mangwe ovdje je počeo
    5.652 ha stigao 11. ruj
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,42 ha
Stanovnici≈ 20

Unutar opsega bilo je oko 0,42 ha izgrađene površine i živjelo je oko 20 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 23 % površine (Zimbabve)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
11. ruj 32,0 °C 3 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
12. ruj 32,5 °C 10 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
13. ruj 23,0 °C 42 % 53 km/h 0,5 mm Vrlo visoka 42
14. ruj 21,4 °C 53 % 54 km/h 1,4 mm Umjerena 18
15. ruj 25,0 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
16. ruj 29,0 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
17. ruj 30,3 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. ruj 31,9 °C 16 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
19. ruj 34,2 °C 14 % 50 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
20. ruj poslije 29,6 °C 20 % 40 km/h 0,5 mm Ekstremna 52
21. ruj poslije 27,3 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
22. ruj poslije 29,0 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
23. ruj poslije 31,0 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. ruj poslije 30,9 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
25. ruj poslije 32,0 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
26. ruj poslije 33,3 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
27. ruj poslije 33,8 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
28. ruj poslije 29,5 °C 26 % 51 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
29. ruj poslije 27,6 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 50,5 i najnižom vlagom od 3 %; prije toga: 51 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.

FWI na početku 50,5
Najniža vlaga 3 %
Dani bez kiše 51
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Insiza, rujan 2018
2.174 ha 7 dana FWI 53,8 Najniža vlaga 4 % udaljen 114 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

5 dana
medijan trajanja
2.114 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 32)

Bio je 2,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 9 dana (medijan: 5 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 28 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
54km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 19. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 32, s medijanom od 1,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 4. ruj 2022.
Poslije · 26. ruj 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. rujna 2022. je zrak uz požar dosegnuo 16 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,516 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1023 µg/m³
Optička debljina0,31
9. ruj11. ruj13. ruj15. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 164Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zimbabve

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mangwe?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 11. rujna 2022. do 19. rujna 2022. (9 dana). Perimetar ga datira od 11. rujna 2022. do 13. rujna 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.636 hektara (56,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mangwe (5.652 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,2 °C, najniža vlaga od 3 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 64, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zimbabve (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 32. Medijan trajanja bio je 5 dana, a medijan površine 2.114 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 28 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 13. rujna 2022. → 19. rujna 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. rujna 2022. do 13. rujna 2022.. 164 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.