Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mansa, 29. srpnja 2026. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 22. kol 2026. 23:39 UTC

Požar je počeo 29. srpnja 2026. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 24 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.102 hektara, raspoređen na jednu općinu.

335. u državi Zambija u 2026., od 621.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
4.102ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
24dana
29. srp 2026. – 21. kol 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
29. srp
2026
Toplinska žarišta
128
u jednom žarištu: 35 MW
Opasnost na početku
31
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
49MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. srp21. kol
22. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. srp 2026. · 2 MW · 2 30. srp 2026. · 7 MW · 1 31. srp 2026. · 11 MW · 6 1. kol 2026. · 32 MW · 8 2. kol 2026. · 13 MW · 7 3. kol 2026. · 29 MW · 6 8. kol 2026. · 210 MW · 9 9. kol 2026. · 91 MW · 9 10. kol 2026. · 26 MW · 1 12. kol 2026. · 125 MW · 23 13. kol 2026. · 193 MW · 24 14. kol 2026. · 126 MW · 10 15. kol 2026. · 13 MW · 2 16. kol 2026. · 4 MW · 2 17. kol 2026. · 4 MW · 1 18. kol 2026. · 2 MW · 2 19. kol 2026. · 21 MW · 8 20. kol 2026. · 73 MW · 5 21. kol 2026. · 2 MW · 1 22. kol 2026. · 1 MW · 1
29. srp 8. kol 15. kol 19. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
48km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

97 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.454 ha 2016., 2.551 ha 2017., 1.301 ha 2018., 2.358 ha 2019., 1.356 ha 2020., 679 ha 2021., 1.778 ha 2023., 1.225 ha 2024., 1.251 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.973 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,4 % površine koju ima Zagreb (41 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    4.133 ha stigao 29. srp
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,38 ha
Stanovnici≈ 60

Unutar opsega bilo je oko 0,38 ha izgrađene površine i živjelo je oko 60 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. srp 27,0 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 31
30. srp 27,1 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
31. srp 26,6 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
1. kol 24,6 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
2. kol 24,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
3. kol 24,8 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. kol 25,8 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. kol 26,2 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. kol 26,6 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. kol 27,3 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
8. kol 26,9 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
9. kol 27,9 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
10. kol 30,0 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
11. kol 29,7 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. kol 28,6 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
13. kol 26,2 °C 41 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
14. kol 24,7 °C 41 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
15. kol 24,9 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 34
16. kol 24,9 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
17. kol 25,9 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
18. kol 27,0 °C 22 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
19. kol 26,5 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
20. kol 26,7 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. kol 27,2 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
22. kol poslije 28,8 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
23. kol poslije 28,5 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
24. kol poslije 29,8 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
25. kol poslije 29,1 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
26. kol poslije 30,0 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
27. kol poslije 28,6 °C 39 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
28. kol poslije 27,0 °C 39 % 43 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 44
29. kol poslije 27,7 °C 37 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. kol poslije 29,9 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
31. kol poslije 30,2 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. srp 2026.
Poslije · 28. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 113 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 50: 3,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5113 µg/m³
Dana iznad smjernice15 dana
PM10118 µg/m³
Optička debljina0,91
3. kol6. kol9. kol12. kol15. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 128Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 29. srpnja 2026. do 21. kolovoza 2026. (24 dana). Perimetar ga datira od 5. kolovoza 2026. do 14. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.102 hektara (41,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (4.133 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,0 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 21. kolovoza 2026. → 14. kolovoza 2026..
  2. Datum početka: 29. srpnja 2026. → 5. kolovoza 2026..
  3. Posljednji dan s vatrom: 14. kolovoza 2026. → 21. kolovoza 2026..
  4. Datum početka: 5. kolovoza 2026. → 29. srpnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 5. kolovoza 2026. do 14. kolovoza 2026.. 128 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.