Požar Majune, 1. listopada 2022. Majune, Mavago
Požar je počeo 1. listopada 2022. na području Majune, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 29 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 53.253 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 4. najveći u regiji Niassa od 2016. (od 589 sa stranicom). 4. u državi Mozambik u 2022., od 206.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 53.253ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 29dana
- 1. lis 2022. – 29. lis 2022.
- Pogođene općine
- 2
- okruga
- Počeo
- 1. lis
- 2022
- Toplinska žarišta
- 2.374
- u jednom žarištu: 92 MW
- Opasnost na početku
- 33
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 574MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 39 dana.
Ovo je područje već gorjelo
71 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 12.197 ha 2016., 9.499 ha 2017., 8.365 ha 2018., 4.280 ha 2019., 22.862 ha 2020., 2.165 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 37.646 ha koji su već izgorjeli.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Majune ovdje je počeo53.210 ha stigao 1. lis4,7 %
-
283 ha stigao 1. lis0,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. lis | 30,8 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 2. lis | 32,4 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 3. lis | 32,1 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 4. lis | 32,3 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 5. lis | 31,7 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 6. lis | 32,5 °C | 20 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 7. lis | 32,1 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 8. lis | 32,6 °C | 21 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 9. lis | 31,5 °C | 24 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 10. lis | 32,0 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 11. lis | 31,5 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 12. lis | 31,1 °C | 22 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 13. lis | 31,7 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 14. lis | 32,0 °C | 22 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 15. lis | 31,8 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 16. lis | 30,7 °C | 31 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 17. lis | 31,2 °C | 29 % | 30 km/h | 0,1 mm | Visoka 37 |
| 18. lis | 30,8 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 19. lis | 30,6 °C | 33 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 20. lis | 31,9 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 21. lis | 32,0 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 22. lis | 32,5 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 23. lis | 32,6 °C | 27 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 24. lis | 33,7 °C | 29 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 25. lis | 33,0 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 26. lis | 33,3 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 27. lis | 33,5 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 28. lis | 34,5 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 29. lis | 33,9 °C | 30 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 30. lis poslije | 32,5 °C | 34 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 31. lis poslije | 35,1 °C | 26 % | 35 km/h | 0,1 mm | Visoka 37 |
| 1. stu poslije | 34,0 °C | 30 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 2. stu poslije | 32,1 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 3. stu poslije | 32,5 °C | 33 % | 36 km/h | 0,2 mm | Visoka 36 |
| 4. stu poslije | 32,6 °C | 33 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 5. stu poslije | 32,8 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 6. stu poslije | 33,1 °C | 29 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 7. stu poslije | 33,5 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 8. stu poslije | 34,0 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus14. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 121 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 66: 4,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 2.374Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 12.856 haMajune12. rujna 2025. · 28 dana · 10 km daleko
- 26.386 haMajune1. rujna 2020. · 22 dana · 11 km daleko
- 8.800 haMajune29. rujna 2020. · 14 dana · 11 km daleko
- 9.690 haMajunelistopad 2019 · 10 dana · 15 km daleko
- 10.862 haMajune3. rujna 2025. · 32 dana · 17 km daleko
- 19.715 haMajune 16. listopada 2026. · 18 dana · 21 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Majune?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. listopada 2022. do 29. listopada 2022. (29 dana). Perimetar ga datira od 7. listopada 2022. do 28. listopada 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 53.253 hektara (532,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Majune (53.210 ha, 4,7 %); Mavago (283 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 34,5 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 28. listopada 2022. → 29. listopada 2022..
- Datum početka: 7. listopada 2022. → 1. listopada 2022..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. listopada 2022. do 28. listopada 2022.. 2.374 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.