Požar Mae Chaem, 21. ožujka 2026.
แม่แจ่ม · Mae Chaem
Ugašen · zadnja detekcija 15. tra 2026. 18:43 UTC
Požar je počeo 21. ožujka 2026. na području Mae Chaem, Tajland, a sateliti su ga vidjeli kako gori 26 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.334 hektara, raspoređen na jednu općinu.
83. u državi Tajland u 2026., od 688.
GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (14,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
7.334ha
Unija 3 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
21. ožu 2026. – 15. tra 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
26dana
Od 21. ožu 2026. do 15. tra 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 15. tra 2026. 18:43 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
21. ožu 2026.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
21. ožu 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
114
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 14 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
21. ožu 2026. – 15. tra 2026.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
58MW
Zbroj zračene snage 29. ožujka 2026.; žarišta tog dana: 16.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
29. ožu 2026.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
8,8FWI · niska
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 4.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
37,2°C · 29 % RV
Najviša temperatura 37,2 °C i najniža vlažnost 29 % 15. travnja 2026.; udari vjetra 43 km/h 11. travnja 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 1.000osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 5,1 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
dnevnik
Posljednji dan s vatrom: 11. travnja 2026. → 15. travnja 2026..
dnevnik
Datum početka: 23. ožujka 2026. → 21. ožujka 2026..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
37°najviša
43km/h · najjači udar
29%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 24. tra.
Ovo je područje već gorjelo
81 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.874 ha 2016., 309 ha 2017., 2.373 ha 2019., 2.643 ha 2020., 834 ha 2021., 240 ha 2022., 1.478 ha 2023., 2.687 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.936 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina5,1ha
Stanovnici≈ 1.000
Unutar opsega bilo je oko 5,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
21. ožu
33,7 °C
46 %
29 km/h
0,5 mm
Niska 9
22. ožu
33,9 °C
41 %
42 km/h
0,1 mm
Umjerena 11
23. ožu
33,7 °C
36 %
34 km/h
0,0 mm
Umjerena 12
24. ožu
34,2 °C
34 %
29 km/h
0,0 mm
Umjerena 14
25. ožu
34,2 °C
32 %
33 km/h
0,0 mm
Umjerena 16
26. ožu
35,2 °C
31 %
30 km/h
0,0 mm
Umjerena 17
27. ožu
35,3 °C
31 %
37 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
28. ožu
35,3 °C
36 %
35 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
29. ožu
35,5 °C
30 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 21
30. ožu
35,5 °C
34 %
35 km/h
0,0 mm
Umjerena 21
31. ožu
35,1 °C
41 %
27 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
1. tra
34,9 °C
43 %
21 km/h
0,0 mm
Umjerena 18
2. tra
36,3 °C
37 %
25 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
3. tra
36,7 °C
36 %
28 km/h
0,0 mm
Umjerena 20
4. tra
35,0 °C
44 %
24 km/h
0,0 mm
Umjerena 20
5. tra
35,7 °C
43 %
30 km/h
0,0 mm
Umjerena 21
6. tra
35,0 °C
45 %
26 km/h
0,0 mm
Umjerena 20
7. tra
34,9 °C
43 %
37 km/h
0,2 mm
Visoka 23
8. tra
35,9 °C
32 %
39 km/h
0,0 mm
Visoka 26
9. tra
35,2 °C
36 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 26
10. tra
35,4 °C
36 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 27
11. tra
35,3 °C
36 %
43 km/h
0,0 mm
Visoka 28
12. tra
35,5 °C
38 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 26
13. tra
36,6 °C
38 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 26
14. tra
36,6 °C
37 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 25
15. tra
37,2 °C
29 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 31
16. tra poslije
36,1 °C
38 %
23 km/h
0,0 mm
Visoka 26
17. tra poslije
35,9 °C
39 %
19 km/h
0,4 mm
Visoka 26
18. tra poslije
36,0 °C
41 %
24 km/h
0,0 mm
Visoka 26
19. tra poslije
36,0 °C
35 %
40 km/h
0,0 mm
Visoka 31
20. tra poslije
35,5 °C
40 %
36 km/h
0,1 mm
Visoka 30
21. tra poslije
35,9 °C
45 %
28 km/h
0,2 mm
Visoka 26
22. tra poslije
37,8 °C
37 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 25
23. tra poslije
35,3 °C
47 %
24 km/h
0,5 mm
Visoka 24
24. tra poslije
34,5 °C
49 %
22 km/h
2,1 mm
Niska 8
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
↔
Prije · 14. ožu 2026.
Poslije · 22. tra 2026.
Sentinel-2 tog dana nije prošao ovuda. Pokušaj s drugim datumom ili lažnim bojama, koje su dnevne.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus
12. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 82 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 53: 3,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Vrhunac PM2,582µg/m³
Dana iznad smjernice22dana
PM1094µg/m³
Optička debljina1,43
SZO 15
21. ožu26. ožu31. ožu5. tra10. tra
DobroPrihvatljivoUmjerenoLošeVrlo lošeEkstremno
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija· 114Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.›
⬇ Preuzmi CSVVremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. ožujka 2026. do 15. travnja 2026. (26 dana). Perimetar ga datira od 23. ožujka 2026. do 11. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.334 hektara (73,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mae Chaem (7.480 ha, 2,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,2 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 31, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tajland (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. ožujka 2026. do 11. travnja 2026.. 114 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.