Preskoči na sadržaj
worldfires
TH · Tajland · –

Požar Mae Chaem, 27. travnja 2024. แม่แจ่ม · Mae Chaem

Ugašen · zadnja detekcija 2. svi 2024. 07:14 UTC

Požar je počeo 27. travnja 2024. na području Mae Chaem, Tajland, a sateliti su ga vidjeli kako gori 9 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.387 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 172. najveći u regiji Chiang Mai Province od 2016. (od 319 sa stranicom). 162. u državi Tajland u 2024., od 277.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (14,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.387ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
9dana
27. tra 2024. – 5. svi 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
27. tra
2024
Toplinska žarišta
49
u jednom žarištu: 14 MW
Opasnost na početku
28
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
55MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 27. tra5. svi
2. svi 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

27. tra 2024. · 5 MW · 3 28. tra 2024. · 85 MW · 14 29. tra 2024. · 68 MW · 13 30. tra 2024. · 8 MW · 3 1. svi 2024. · 119 MW · 10 2. svi 2024. · 45 MW · 6
27. tra 29. tra 1. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
48km/h · najjači udar
35%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,5 mm 7. svi.

Ovo je područje već gorjelo

84 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 871 ha 2016., 201 ha 2017., 670 ha 2019., 3 ha 2020., 94 ha 2021., 113 ha 2022., 328 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.171 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,2 % površine koju ima Zagreb (14 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mae Chaem แม่แจ่ม ovdje je počeo
    1.394 ha stigao 27. tra
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,28 ha
Stanovnici≈ 50

Unutar opsega bilo je oko 0,28 ha izgrađene površine i živjelo je oko 50 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
27. tra 37,7 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 28
28. tra 38,5 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 29
29. tra 37,5 °C 45 % 44 km/h 0,2 mm Visoka 29
30. tra 37,3 °C 41 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 30
1. svi 38,5 °C 36 % 46 km/h 0,2 mm Visoka 30
2. svi 37,9 °C 41 % 42 km/h 0,8 mm Visoka 26
3. svi 37,3 °C 38 % 43 km/h 1,1 mm Visoka 26
4. svi 35,5 °C 45 % 42 km/h 2,7 mm Umjerena 13
5. svi 36,6 °C 36 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 26
6. svi poslije 36,5 °C 41 % 32 km/h 0,5 mm Visoka 26
7. svi poslije 34,7 °C 50 % 28 km/h 3,5 mm Niska 5

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,3 i najnižom vlagom od 36 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 52.

FWI na početku 28,3
Najniža vlaga 36 %
Dani bez kiše 11
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mae Chaem, travanj 2023
1.187 ha 14 dana FWI 29,2 Najniža vlaga 36 % udaljen 25 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
2.024 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
4,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 52)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.387 ha prema medijanu od 2.024 ha) i trajao 9 dana (medijan: 12 dana).

Kod 35 od 52 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,5 mmprva kiša
7. svi2 dana nakon kraja
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 5. svi, a 7. svi palo je 3,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 52, s medijanom od 4,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 20. tra 2024.
Poslije · 12. svi 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

28. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 37 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 28: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,537 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM1059 µg/m³
Optička debljina1,06
25. tra28. tra1. svi4. svi
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 49Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Tajland

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mae Chaem?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 27. travnja 2024. do 5. svibnja 2024. (9 dana). Perimetar ga datira od 27. travnja 2024. do 2. svibnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.387 hektara (13,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mae Chaem (1.394 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,5 °C, najniža vlaga od 35 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 30, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tajland (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 52. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 2.024 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 35 od 52 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 199 · 191 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 2. svibnja 2024. → 5. svibnja 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 199 · 191.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. travnja 2024. do 2. svibnja 2024.. 49 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.