Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · →

Požar Maceda, rujan 2020 Maceda, Montederramo

Ugašen · zadnja detekcija 14. ruj 2020. 02:05 UTC

Požar je počeo 13. rujna 2020. na području općine Maceda, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 233 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 13. rujna 2020. u 15:04, a ugašenim je proglašen 14. rujna 2020..

To je 67. najveći u regiji Ourense od 2016. (od 118 sa stranicom). 42. u državi Španjolska u 2020., od 89.

Usporedi s…
Opožarena površina
233ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
13. ruj 2020. – 14. ruj 2020.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
13. ruj
2020
Toplinska žarišta
12
u jednom žarištu: 224 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
674MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. ruj14. ruj
14. ruj 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. ruj 2020. · 1.333 MW · 7 14. ruj 2020. · 15 MW · 5
13. ruj 14. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

29°najviša
57km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 23 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,1 mm 17. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Maceda 2.874 stan. · 12,0 km od središta ovdje je počeo
    220 ha stigao 13. ruj
    2,2 %
  2. Montederramo 660 stan. · 3,9 km od središta
    14 ha
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja78 %
  • Listopadne šume16 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija4,8 %
  • Crnogorične šume0,9 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem

Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 243 ha (satelit je izmjerio 233 ha).

EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 142 ha 2 101 ha
13. ruj15. ruj
namjerno
  1. 1 Maceda Castro de Escuadro 13. rujna 2020. · 15:04 142 ha · ugašen 14. rujna 2020. · uzrok: namjerno
  2. 2 Maceda Castro de Escuadro 13. rujna 2020. · 15:04 101 ha · ugašen 15. rujna 2020. · uzrok: namjerno

Ukupno prema EGIF (MITECO): 243 ha, 104 % od 233 ha satelitskog obuhvata.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. ruj 28,9 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 29
14. ruj 23,2 °C 43 % 57 km/h 10,3 mm Vrlo niska 2
15. ruj poslije 22,3 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Niska 7
16. ruj poslije 23,2 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 13
17. ruj poslije 23,0 °C 43 % 53 km/h 9,1 mm Vrlo niska 2

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. ruj 2020.
Poslije · 21. ruj 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

14. rujna 2020. je zrak uz požar dosegnuo 44 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,544 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1057 µg/m³
11121314151617
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 12Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Maceda?
Copernicus ga datira između 13. rujna 2020. i 14. rujna 2020.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 13. rujna 2020. u 15:04, a ugašenim je proglašen 14. rujna 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 233 hektara (2,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Maceda (220 ha, 2,2 %); Montederramo (14 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 3,9 km od središta područja Montederramo, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,9 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 57 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 29, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 12 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 243 ha službeno prema 233 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.