Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Luwingu, 12. kolovoza 2024. Luwingu, Chilubi

Ugašen · zadnja detekcija 22. kol 2024. 12:10 UTC

Požar je počeo 12. kolovoza 2024. na području Luwingu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 9.581 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 54. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 31. u državi Zambija u 2024., od 160.

Opožarena površina
9.581ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
12dana
12. kol 2024. – 23. kol 2024.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
12. kol
2024
Toplinska žarišta
287
u jednom žarištu: 77 MW
Opasnost na početku
33
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
320MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. kol23. kol
22. kol 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. kol 2024. · 87 MW · 6 14. kol 2024. · 25 MW · 5 15. kol 2024. · 143 MW · 14 16. kol 2024. · 1.045 MW · 90 17. kol 2024. · 162 MW · 25 18. kol 2024. · 749 MW · 33 19. kol 2024. · 368 MW · 42 20. kol 2024. · 309 MW · 33 21. kol 2024. · 188 MW · 18 22. kol 2024. · 123 MW · 21
12. kol 16. kol 19. kol 21. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
48km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.354 ha 2016., 4.048 ha 2017., 30 ha 2018., 6.503 ha 2019., 5.825 ha 2020., 1.561 ha 2021., 5.933 ha 2022., 2.073 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 9.225 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 15 % površine koju ima Zagreb (96 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luwingu ovdje je počeo
    9.602 ha stigao 12. kol
    2,0 %
  2. 45 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina10 ha
Stanovnici≈ 1.100

Unutar opsega bilo je oko 10 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.100 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. kol 28,7 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 33
13. kol 28,7 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol 29,1 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. kol 30,6 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. kol 27,1 °C 34 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
17. kol 26,9 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 35
18. kol 27,7 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
19. kol 27,6 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
20. kol 26,7 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. kol 26,7 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
22. kol 27,4 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
23. kol 26,4 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
24. kol poslije 27,2 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
25. kol poslije 26,7 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 37
26. kol poslije 27,7 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
27. kol poslije 29,0 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
28. kol poslije 30,6 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 32
29. kol poslije 31,1 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 33
30. kol poslije 29,1 °C 39 % 38 km/h 0,1 mm Visoka 34
31. kol poslije 28,1 °C 37 % 54 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
1. ruj poslije 25,4 °C 42 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. ruj poslije 27,4 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 34

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 33,0 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 84.

FWI na početku 33,0
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Chilubi, kolovoz 2023
3.505 ha 10 dana FWI 32,8 Najniža vlaga 25 % udaljen 29 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

15 dana
medijan trajanja
4.467 ha
medijan površine
15 %
prešli 10.000 ha
2,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 8 od 84)

Bio je 2,1 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 12 dana (medijan: 15 dana).

Većih od njega bilo je samo 14 od 84 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 76 od 84 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 8 od 84, s medijanom od 2,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. kol 2024.
Poslije · 30. kol 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 39 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,539 µg/m³
Dana iznad smjernice10 dana
PM1058 µg/m³
Optička debljina0,77
12. kol15. kol18. kol21. kol24. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 287Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luwingu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. kolovoza 2024. do 23. kolovoza 2024. (12 dana). Perimetar ga datira od 14. kolovoza 2024. do 22. kolovoza 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 9.581 hektara (95,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Luwingu (9.602 ha, 2,0 %); Chilubi (45 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,6 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 39, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 84. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 4.467 ha; 15 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 14 od 84 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 76 od 84 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 22. kolovoza 2024. → 23. kolovoza 2024..
  2. Datum početka: 14. kolovoza 2024. → 12. kolovoza 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. kolovoza 2024. do 22. kolovoza 2024.. 287 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.