Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Luwingu, 30. kolovoza 2023. Luwingu

Ugašen · zadnja detekcija 11. ruj 2023. 11:58 UTC

Požar je počeo 30. kolovoza 2023. na području Luwingu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 13 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.325 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 233. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 83. u državi Zambija u 2023., od 165.

Opožarena površina
4.325ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
13dana
30. kol 2023. – 11. ruj 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
30. kol
2023
Toplinska žarišta
132
u jednom žarištu: 106 MW
Opasnost na početku
28
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
146MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 30. kol11. ruj
11. ruj 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

30. kol 2023. · 109 MW · 11 31. kol 2023. · 3 MW · 1 1. ruj 2023. · 164 MW · 18 2. ruj 2023. · 42 MW · 8 3. ruj 2023. · 258 MW · 22 4. ruj 2023. · 727 MW · 38 5. ruj 2023. · 194 MW · 20 6. ruj 2023. · 58 MW · 5 7. ruj 2023. · 28 MW · 4 9. ruj 2023. · 18 MW · 4 11. ruj 2023. · 5 MW · 1
30. kol 4. ruj 9. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
36km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

93 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.717 ha 2016., 858 ha 2017., 818 ha 2018., 2.310 ha 2019., 1.345 ha 2020., 2.966 ha 2021., 2.772 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.002 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,7 % površine koju ima Zagreb (43 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luwingu ovdje je počeo
    4.355 ha stigao 30. kol
    0,9 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina5,1 ha
Stanovnici≈ 550

Unutar opsega bilo je oko 5,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 550 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
30. kol 27,0 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
31. kol 28,4 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 27
1. ruj 29,9 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
2. ruj 30,8 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. ruj 31,9 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
4. ruj 30,4 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. ruj 30,5 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
6. ruj 32,2 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ruj 32,2 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. ruj 31,4 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. ruj 30,8 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
10. ruj 30,6 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
11. ruj 32,0 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. ruj poslije 33,2 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. ruj poslije 30,8 °C 29 % 55 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
14. ruj poslije 29,1 °C 31 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
15. ruj poslije 30,7 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. ruj poslije 32,4 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. ruj poslije 33,2 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
18. ruj poslije 33,0 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
19. ruj poslije 32,1 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
20. ruj poslije 32,8 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
21. ruj poslije 33,7 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,4 i najnižom vlagom od 32 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.

FWI na početku 28,4
Najniža vlaga 32 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Kasama, kolovoz 2020
6.917 ha 18 dana FWI 28,4 Najniža vlaga 32 % udaljen 52 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

15 dana
medijan trajanja
4.785 ha
medijan površine
12 %
prešli 10.000 ha
2,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 4 od 32)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (4.325 ha prema medijanu od 4.785 ha) i trajao 13 dana (medijan: 15 dana).

Kod 28 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 11. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 4 od 32, s medijanom od 2,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 23. kol 2023.
Poslije · 18. ruj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 66 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 44: 2,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,566 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM1095 µg/m³
Optička debljina1,61
28. kol31. kol3. ruj6. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 132Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luwingu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 30. kolovoza 2023. do 11. rujna 2023. (13 dana). Perimetar ga datira od 30. kolovoza 2023. do 5. rujna 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.325 hektara (43,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Luwingu (4.355 ha, 0,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,2 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 32. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 4.785 ha; 12 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 28 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 5. rujna 2023. → 11. rujna 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 30. kolovoza 2023. do 5. rujna 2023.. 132 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.