Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Luwingu, 29. kolovoza 2019. Luwingu

Ugašen · zadnja detekcija 15. ruj 2019. 12:16 UTC

Požar je počeo 29. kolovoza 2019. na području Luwingu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 14.366 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 30. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 21. u državi Zambija u 2019., od 243.

Opožarena površina
14.366ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
29. kol 2019. – 14. ruj 2019.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
29. kol
2019
Toplinska žarišta
591
u jednom žarištu: 232 MW
Opasnost na početku
43
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
804MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. kol14. ruj
15. ruj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. kol 2019. · 102 MW · 10 30. kol 2019. · 1.200 MW · 13 31. kol 2019. · 2.858 MW · 96 1. ruj 2019. · 3.791 MW · 139 2. ruj 2019. · 2.639 MW · 169 3. ruj 2019. · 1.276 MW · 57 4. ruj 2019. · 191 MW · 27 5. ruj 2019. · 297 MW · 31 6. ruj 2019. · 289 MW · 21 7. ruj 2019. · 72 MW · 11 8. ruj 2019. · 5 MW · 1 9. ruj 2019. · 4 MW · 1 11. ruj 2019. · 3 MW · 1 12. ruj 2019. · 9 MW · 3 14. ruj 2019. · 44 MW · 6 15. ruj 2019. · 89 MW · 5
29. kol 1. ruj 6. ruj 11. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
48km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

69 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.097 ha 2016., 4.968 ha 2017., 5.006 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 9.843 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 22 % površine koju ima Zagreb (144 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Luwingu ovdje je počeo
    14.462 ha stigao 29. kol
    2,9 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina5,0 ha
Stanovnici≈ 500

Unutar opsega bilo je oko 5,0 ha izgrađene površine i živjelo je oko 500 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. kol 31,4 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
30. kol 31,2 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. kol 32,0 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
1. ruj 33,1 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
2. ruj 32,2 °C 20 % 42 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
3. ruj 30,1 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. ruj 29,3 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
5. ruj 31,4 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
6. ruj 30,7 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
7. ruj 27,5 °C 20 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
8. ruj 23,5 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. ruj 27,5 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
10. ruj 28,4 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
11. ruj 30,6 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. ruj 31,4 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
13. ruj 32,0 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. ruj 33,0 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
15. ruj poslije 32,8 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. ruj poslije 31,6 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
17. ruj poslije 31,1 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
18. ruj poslije 31,6 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
19. ruj poslije 31,7 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
20. ruj poslije 31,8 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
21. ruj poslije 31,8 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
22. ruj poslije 32,5 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
23. ruj poslije 33,6 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
24. ruj poslije 33,2 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 50

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 42,7 i najnižom vlagom od 16 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 27.

FWI na početku 42,7
Najniža vlaga 16 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Luwingu, listopad 2022
6.492 ha 13 dana FWI 42,6 Najniža vlaga 16 % udaljen 62 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

14 dana
medijan trajanja
5.717 ha
medijan površine
22 %
prešli 10.000 ha
2,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 8 od 27)

Bio je 2,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 17 dana (medijan: 14 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 27 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 19 od 27 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 14. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 8 od 27, s medijanom od 2,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. kol 2019.
Poslije · 21. ruj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 591Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Luwingu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 29. kolovoza 2019. do 14. rujna 2019. (17 dana). Perimetar ga datira od 30. kolovoza 2019. do 7. rujna 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 14.366 hektara (143,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Luwingu (14.462 ha, 2,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 27. Medijan trajanja bio je 14 dana, a medijan površine 5.717 ha; 22 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 27 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 19 od 27 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 7. rujna 2019. → 14. rujna 2019..
  2. Datum početka: 30. kolovoza 2019. → 29. kolovoza 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 30. kolovoza 2019. do 7. rujna 2019.. 591 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.