Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Lunte, 1. listopada 2022. Lunte, Kawambwa

Ugašen · zadnja detekcija 15. lis 2022. 12:05 UTC

Požar je počeo 1. listopada 2022. na području Lunte, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.164 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 97. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 56. u državi Zambija u 2022., od 235.

Opožarena površina
7.164ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
15dana
1. lis 2022. – 15. lis 2022.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
1. lis
2022
Toplinska žarišta
283
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
41
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
441MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. lis15. lis
15. lis 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. lis 2022. · 359 MW · 7 2. lis 2022. · 300 MW · 13 3. lis 2022. · 53 MW · 5 4. lis 2022. · 58 MW · 9 5. lis 2022. · 38 MW · 9 6. lis 2022. · 188 MW · 22 7. lis 2022. · 51 MW · 4 8. lis 2022. · 3.166 MW · 86 9. lis 2022. · 524 MW · 28 10. lis 2022. · 38 MW · 3 11. lis 2022. · 62 MW · 13 12. lis 2022. · 1.384 MW · 45 13. lis 2022. · 109 MW · 5 14. lis 2022. · 218 MW · 23 15. lis 2022. · 62 MW · 11
1. lis 4. lis 8. lis 13. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
52km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 25. lis.

Ovo je područje već gorjelo

79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.794 ha 2016., 1.494 ha 2017., 3.656 ha 2018., 941 ha 2019., 2.525 ha 2020., 27 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.626 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 11 % površine koju ima Zagreb (72 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lunte ovdje je počeo
    7.194 ha
    0,9 %
  2. 18 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina2,5 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 2,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. lis 30,3 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
2. lis 31,0 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
3. lis 30,7 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. lis 30,4 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
5. lis 31,3 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. lis 31,1 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. lis 30,2 °C 16 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
8. lis 29,7 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
9. lis 29,2 °C 15 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
10. lis 29,0 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
11. lis 30,2 °C 23 % 44 km/h 0,4 mm Vrlo visoka 47
12. lis 29,7 °C 18 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
13. lis 30,0 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
14. lis 30,3 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
15. lis 30,7 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. lis poslije 30,7 °C 19 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
17. lis poslije 30,7 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
18. lis poslije 30,9 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
19. lis poslije 30,6 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
20. lis poslije 29,8 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
21. lis poslije 29,8 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
22. lis poslije 30,0 °C 27 % 39 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 43
23. lis poslije 30,0 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. lis poslije 32,1 °C 22 % 36 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 42
25. lis poslije 30,8 °C 26 % 33 km/h 1,0 mm Visoka 30

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 40,8 i najnižom vlagom od 19 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 77.

FWI na početku 40,8
Najniža vlaga 19 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Luwingu, kolovoz 2018
3.212 ha 10 dana FWI 41,4 Najniža vlaga 19 % udaljen 81 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,1 mm, 10. ruj.

Kako su završili

14 dana
medijan trajanja
4.812 ha
medijan površine
18 %
prešli 10.000 ha
4,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 77)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (7.164 ha prema medijanu od 4.812 ha) i trajao 15 dana (medijan: 14 dana).

Kod 61 od 77 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,0 mmprva kiša
25. lis10 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. lis, a 25. lis palo je 1,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 77, s medijanom od 4,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. ruj 2022.
Poslije · 22. lis 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 98 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 61: 4,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,598 µg/m³
Dana iznad smjernice19 dana
PM10140 µg/m³
Optička debljina2,45
29. ruj3. lis7. lis11. lis15. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lunte?
GWIS (Copernicus) ga datira između 1. listopada 2022. i 15. listopada 2022.: 15 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.164 hektara (71,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Lunte (7.194 ha, 0,9 %); Kawambwa (18 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,3 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 77. Medijan trajanja bio je 14 dana, a medijan površine 4.812 ha; 18 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 61 od 77 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 17. listopada 2022. → 15. listopada 2022..
  2. Datum početka: 24. rujna 2022. → 1. listopada 2022..
  3. Posljednji dan s vatrom: 15. listopada 2022. → 17. listopada 2022..
  4. Datum početka: 1. listopada 2022. → 24. rujna 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.