Preskoči na sadržaj
worldfires
CD · Demokratska Republika Kongo · –

Požar Lisala, 4. ožujka 2024. Lisala

Ugašen · zadnja detekcija 18. ožu 2024. 11:18 UTC

Požar je počeo 4. ožujka 2024. na području Lisala, Demokratska Republika Kongo, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 19.507 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 4. najveći u regiji Mongala od 2016. (od 11 sa stranicom). 17. u državi Demokratska Republika Kongo u 2024., od 133.

Opožarena površina
19.507ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
15dana
4. ožu 2024. – 18. ožu 2024.
Pogođene općine
1
teritorija
Počeo
4. ožu
2024
Toplinska žarišta
1.012
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
960MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 4. ožu18. ožu
18. ožu 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

4. ožu 2024. · 417 MW · 28 5. ožu 2024. · 603 MW · 47 6. ožu 2024. · 3.036 MW · 190 9. ožu 2024. · 2.765 MW · 244 10. ožu 2024. · 858 MW · 79 11. ožu 2024. · 492 MW · 37 12. ožu 2024. · 1.487 MW · 122 13. ožu 2024. · 629 MW · 63 14. ožu 2024. · 147 MW · 23 15. ožu 2024. · 53 MW · 1 16. ožu 2024. · 904 MW · 75 17. ožu 2024. · 855 MW · 71 18. ožu 2024. · 235 MW · 32
6. ožu 12. ožu 15. ožu 18. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
36km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 20,3 mm 19. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

59 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 800 ha 2016., 3.091 ha 2017., 3.411 ha 2018., 677 ha 2019., 457 ha 2020., 4.858 ha 2021., 2.711 ha 2022., 684 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 11.421 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 30 % površine koju ima Zagreb (195 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lisala ovdje je počeo
    19.645 ha
    1,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina9,8 ha
Stanovnici≈ 2.400

Unutar opsega bilo je oko 9,8 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.400 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
4. ožu 37,0 °C 32 % 17 km/h 0,1 mm Visoka 29
5. ožu 37,2 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. ožu 37,0 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ožu 33,5 °C 44 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 28
8. ožu 32,5 °C 54 % 30 km/h 1,6 mm Umjerena 12
9. ožu 36,5 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 30
10. ožu 37,5 °C 31 % 25 km/h 0,1 mm Visoka 31
11. ožu 31,6 °C 52 % 32 km/h 0,3 mm Visoka 26
12. ožu 35,2 °C 43 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 24
13. ožu 35,8 °C 45 % 36 km/h 0,3 mm Visoka 28
14. ožu 34,2 °C 44 % 34 km/h 0,6 mm Visoka 24
15. ožu 34,0 °C 42 % 21 km/h 0,9 mm Visoka 22
16. ožu 34,8 °C 46 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 22
17. ožu 34,7 °C 47 % 21 km/h 0,1 mm Visoka 22
18. ožu 37,8 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 31
19. ožu poslije 33,5 °C 52 % 19 km/h 20,3 mm Vrlo niska 4

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,8 i najnižom vlagom od 32 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2018. počeli po takvom vremenu: 4.

FWI na početku 28,8
Najniža vlaga 32 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Bumba, veljača 2021
5.687 ha 18 dana FWI 24,3 Najniža vlaga 28 % udaljen 210 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,3 mm, 12. ožu.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 4. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

20,3 mmprva kiša
19. ožudan nakon kraja
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 18. ožu, a 19. ožu palo je 20,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2018.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. velj 2024.
Poslije · 25. ožu 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. ožujka 2024. je zrak uz požar dosegnuo 244 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 100: 6,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5244 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM10348 µg/m³
Optička debljina2,78
2. ožu6. ožu10. ožu14. ožu18. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Demokratska Republika Kongo

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lisala?
GWIS (Copernicus) ga datira između 4. ožujka 2024. i 18. ožujka 2024.: 15 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 19.507 hektara (195,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Lisala (19.645 ha, 1,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,8 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Demokratska Republika Kongo (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 26. veljače 2024. → 4. ožujka 2024..
  2. Datum početka: 4. ožujka 2024. → 26. veljače 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.