Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 2. kolovoza 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 25. srpnja 2022. na području općine Larache, Maroko, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 8.369 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 2. najveći u regiji Tangier-Tetouan-Al Hoceima od 2016. (od 53 sa stranicom). 2. u državi Maroko u 2022., od 22.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 25. srp 2022. do 1. kol 2022.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 414 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 26. srpnja 2022.; žarišta tog dana: 193.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 60.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 33,6 °C i najniža vlažnost 23 % 25. srpnja 2022.; udari vjetra 41 km/h 26. srpnja 2022..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,39 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-07-25 | 5 | 485 | 33,6 | 21,2 | 23 | 12,1 | 37,4 | 0 | 33,4 | alto | 1 |
| 2022-07-26 | 193 | 13.436 | 30,9 | 19,9 | 27 | 12,8 | 41,4 | 0 | 39,8 | muy_alto | 1 |
| 2022-07-27 | 133 | 2.377 | 26 | 15,5 | 49 | 10,9 | 35,6 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2022-07-28 | 33 | 95 | 27,2 | 12,7 | 36 | 8,3 | 28,4 | 0 | 25,8 | alto | 1 |
| 2022-07-29 | 2 | 5 | 28,5 | 14,4 | 51 | 7,4 | 28,8 | 0 | 23,2 | alto | 1 |
| 2022-07-30 | 0 | 0 | 31,1 | 20 | 47 | 7,6 | 23,8 | 0 | 23 | alto | 1 |
| 2022-07-31 | 6 | 11 | 32,5 | 20,6 | 41 | 7,1 | 25,6 | 0 | 26,9 | alto | 1 |
| 2022-08-01 | 1 | 1 | 32,4 | 20,7 | 35 | 7,2 | 26,6 | 0 | 24,4 | alto | 1 |
| 2022-08-02 | 0 | 0 | 32,1 | 18,4 | 37 | 7,5 | 26,6 | 0 | 28,4 | alto | 0 |
| 2022-08-03 | 0 | 0 | 30,2 | 19,2 | 39 | 6,7 | 26,3 | 0 | 29,6 | alto | 0 |
| 2022-08-04 | 0 | 0 | 29,1 | 18,6 | 53 | 8,2 | 27 | 0 | 22,7 | alto | 0 |
| 2022-08-05 | 0 | 0 | 28,2 | 19,2 | 60 | 7,7 | 24,5 | 0 | 18,1 | moderado | 0 |
| 2022-08-06 | 0 | 0 | 28,4 | 18 | 54 | 8,1 | 27,4 | 0 | 17,8 | moderado | 0 |
| 2022-08-07 | 0 | 0 | 26 | 17,7 | 59 | 9,2 | 31 | 0 | 17,5 | moderado | 0 |
| 2022-08-08 | 0 | 0 | 25,6 | 15 | 55 | 9,1 | 31 | 0 | 18,1 | moderado | 0 |
| 2022-08-09 | 0 | 0 | 27,1 | 16,1 | 58 | 8,2 | 27,4 | 0 | 17,1 | moderado | 0 |
| 2022-08-10 | 0 | 0 | 26,6 | 18,5 | 59 | 8,1 | 27,4 | 0,1 | 14,6 | moderado | 0 |
| 2022-08-11 | 0 | 0 | 27,8 | 17,2 | 61 | 6,8 | 27 | 0 | 14,1 | moderado | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
1 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 32 ha 2020., 28 ha 2021..
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).
Unutar opsega bilo je oko 0,39 ha izgrađene površine i živjelo je oko 400 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Ovu smo stranicu usporedili s 2 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25. srp | 33,6 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 26. srp | 30,9 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 27. srp | 26,0 °C | 49 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 28. srp | 27,2 °C | 36 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 29. srp | 28,5 °C | 51 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 30. srp | 31,1 °C | 47 % | 24 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 31. srp | 32,5 °C | 41 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 1. kol | 32,4 °C | 35 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 2. kol poslije | 32,1 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 3. kol poslije | 30,2 °C | 39 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 4. kol poslije | 29,1 °C | 53 % | 27 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 5. kol poslije | 28,2 °C | 60 % | 24 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 6. kol poslije | 28,4 °C | 54 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 7. kol poslije | 26,0 °C | 59 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 8. kol poslije | 25,6 °C | 55 % | 31 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 9. kol poslije | 27,1 °C | 58 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 17 |
| 10. kol poslije | 26,6 °C | 59 % | 27 km/h | 0,1 mm | Umjerena 15 |
| 11. kol poslije | 27,8 °C | 61 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
27. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 23 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 15 · 150 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.